Torzo rotundy v Pustiměři opraví do konce příštího roku

Pustiměř (Vyškovsko) - Už několik let se snaží Pustiměř na Vyškovsku opravit torzo rotundy. Práce jdou ale pomalu, komplikuje je nepřístupnost objektu a také částka přes 2 miliony, kterou by za stavební práce musela obec zaplatit. Proto obec raději zadala práci jednomu z místních zedníků.

Stavební práce na rekonstrukci zbytků rotundy nejdou tak rychle, jak by si obec představovala. Objekt je schovaný za klášterní zdí, kam by se nemohla stavební technika dostat bez zboření této zdi a pokácení několika vzrostlých stromů. Veškerý materiál na opravu se proto musí na místo dopravovat ručně. „Žádná firma nepřeruší práce když dojdou peníze. Kdežto my v březnu postavíme něco, v květnu budou chlapi dělat zeleň a v srpnu a v září našetříme další finance a můžeme pokračovat dál,“ vysvětluje starosta Miloš Nevřala (ČSSD), proč se radnice pustila do opravy vlastními silami.

Zeď opravuje místní zedník Vladimír Konečný, používá přitom starou technologii. Prostřednictvím suché malty lepí jeden kámen ke druhému. Kdyby použil klasickou maltu, zeď by se neudržela. V letošním roce opravuje západní stranu rotundy, v příštím roce by se chtěl pustit do té jižní.

Rotunda sv. Panteleona

Na jižní Moravě zbyly už pouze tři rotundy. Rotunda v Pustiměři stála už ve 12. století. Dokazuje to nález dvou stříbrných mincí uvnitř stavby – stříbrného denáru Oty II. Černého (údělného olomouckého knížete), který zemřel r. 1126, a moravského denáru Vladislavova z doby, kdy byl ještě knížetem (do r. 1158).

Rotunda v Pustiměři je stavbou svého druhu v Čechách a na Moravě největší. Podle odhadů se do kruhovité stavby (dnes částečně dochované asi do poloviny svojí původní výšky) s jednou apsidou, hranolovou věží v protilehlé straně (na východě, kde byl vstup) a panskou tribunou pro významnější věřící mohlo vejít více než 200 lidí.

O existenci zbytku rotundy v Pustiměři mnoho lidí neví. Obec proto chce do konce roku umístit poutače, které turisty k prohlídce této památky nasměrují.

/*json*/{"map":{"lat":49.325695388265,"lng":17.030187249184,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.3258946772,"lng":17.030042409897,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/