Stát prodává hotel s ekologickou zátěží

Brno – Zdevastovaný hotel u Brněnské přehrady obsahuje starou ekologickou zátěž. Konkrétně stovky litrů lehkého topného oleje, kterým se v objektu dřív zatápělo. Místní se bojí, aby náhodou nevzplál celý objekt, který je volně přístupný prakticky komukoliv. Hasiči doporučují hořlaviny odstranit. Stát, který je majitelem bývalého hotelu, ale do sanace nechce investovat. Místo toho hodlá objekt prodat a likvidaci oleje delegovat na budoucího majitele.

Bývalý hotel Přehrada už léta chátrá. Jeho útroby ale obsahují nepříjemné dědictví v podobě stovek litrů hořlavin. „Hasiči místo opakovaně prozkoumali. Odebrané vzorky analyzovali kolegové z Tišnova a zjistilo se, že se jedná o látky na bázi lehkých topných olejů,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. I když hasiči nechtějí riziko možného požáru zveličovat, faktem je, že objekt je komukoliv přístupný, a nehodu tedy nelze vyloučit. 

Lehký topný olej v chátrající budově může představovat i ekologické riziko. „Malé množství látky, které uniklo z jímky, jsme zlikvidovali pomocí sorbentu. Doporučili jsme majiteli objektu látky zlikvidovat za pomoci odborné firmy,“ dodal Haid. 

Budova leží v katastru Kníniček, patří ale státu. Konkrétně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Úřad hotel převzal před rokem po bývalém Fondu dětí a mládeže. Začátkem prázdnin jsme se dozvěděli o podnětu jednoho ze zahrádkářů v dané lokalitě. Po kontrole hasičů nebylo zkonstatováno, že by se jednalo o havarijní stav, je to zbytkové palivo,“ vysvětlila za úřad ředitelka Územního pracoviště Brno Lenka Taie Kolaříková. 

Věc už vyšetřoval i odbor životního prostředí, který úřadu uložil, aby zátěž zlikvidoval do února 2013. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tak stál opřed rozhodnutím, zda vynaložit zhruba půl milionu na sanaci majetku, který má stejně v plánu prodat. „Nakonec jsme se rozhodli prodat majetek ve výběrovém řízení i s tuto zátěží a zavázat budoucího majitele, že ji odstraní,“ potvrdila Taie Kolaříková, jíž už se dokonce hlásí první zájemci. „Zatím ale ani já, ani oni nevíme, jaká bude výše kupní ceny. Tu musí určit až znalecký posudek,“ dodala ředitelka.

Hotel Přehrada

Zpustlý areál hlavní budovy, chatek i hřišť leží na břehu Brněnské přehrady. Za minulého režimu sloužil jako rekreační středisko Svazu socialistické mládeže. Brňané nejspíš znají níže položenou část areálu, netypický objekt se střešní terasou a celoskleněnou čelní stěnou se rozkládá přímo u vodní hladiny. Po revoluci byl hotel prodán a začal chátrat.


/*json*/{"map":{"lat":49.236858199385,"lng":16.51796579361,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.237173433118,"lng":16.517955064774,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/