Čtyři tisíce diváků vidělo v poháru hanácké derby

Prostějov – Desetiletý půst v ligových soutěžích museli přetrpět fotbaloví fanoušci Prostějova. Na úvod sezóny 2012/2013 se ale konečně dočkali pikantního měření sil s odvěkým rivalem. V hanáckém derby proti Olomouci ale Prostějovu ve druhém poločase došly síly, prvoligovému týmu podlehl 1:4 a do třetího kola Poháru České pošty tak postupuje Sigma.

Letošní sezónu Prostějov po desetiletém čekání odehraje ve třetí nejvyšší domácí soutěži, fotbalový klub bude nastupovat v Moravskoslezské fotbalové lize. Kromě soubojů například s Třincem, Břeclaví a Rosicemi, se kterými budou prostějovští fotbalisté pravidelně měřit síly ve třetí lize, se Hanáci dočkali na úvod sezóny pravého fotbalového svátku. Na svém hřišti přivítali ve druhém kole Poháru České pošty právě prvoligového obhájce titulu z Olomouce.

Regionální derby přilákalo do ochozů prostějovského stadiónu téměř čtyři tisíce diváků, kteří potvrdili, že po letech fotbalového strádání vládne v Prostějově po oblíbeném sportu hlad. Souboj s pikantní příchutí to ale nebyl jen pro diváky. Prostějovský brankář Tomáš Bureš totiž ještě pamatuje poslední pohárové utkání se Sigmou. „Těšil jsem se hrozně moc, protože Prostějov opravdu x let pořádný mužský fotbal postrádal, vybudovalo se nové hřiště. Nám se splnil sen a lidé si to určitě užili,“ popsal své dojmy prostějovský gólman.

Před dvanácti lety hájil Bureš dvě tyče proti svému současnému klubu, který tehdy vyhrál 2:0. Tentokrát si Bureš už v opačné bráně přál stejný scénář. Úvod utkání tomu ale rozhodně nenasvědčoval. Favorizovaná Olomouc proměnila svou aktivitu na hřišti v gól, když ve 12. minutě napálil Marek Heinz míč pod břevno.

Právě klíčoví záložníci Sigmy Heinz a Jakub Plšek nastoupili v základu. „Jsem rád, že jsme takové utkání odehráli. Kulisa tady byla fantastická. Některé kluky hrající ve středu jsem do základu nenasadil a nechal je odpočívat. Střídali až ve druhé půli, aby měli alespoň nějaké tréninkové dávky,“ řekl k nečekané základní sestavě olomoucký trenér Roman Pivarnik.

Podle pořadatelů přišlo do ochozů prostějovského stadiónu 4000 diváků
Více fotek
  • Podle pořadatelů přišlo do ochozů prostějovského stadiónu 4000 diváků zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3907/390680.jpg

Domácí ale hnaly dopředu tisícovky křičících hrdel a po poločase vyrovnal krásnou hlavičkou na 1:1 Petr Papoušek. V 55. minutě dostal domácí fanoušky do varu další exligový hráč Lukáš Zelenka, který ale tváří tvář Blahovi tutovku neproměnil. „Doufali jsme, že to vzadu zavřeme a budeme hrát dlouho 1:1. Olomouc bude chtít rozhodnout a vyskytne se šance na brejk. Bohužel jsme se absolutní blbostí dostali do jednobrankové ztráty,“ zauvažoval o klíčovém okamžiku zápasu Bureš.

Od této chvíle už domácí na obhájce pohárového titulu nestačili, díky brankám Doležela, Plška a Hořavy se z konečného vítězství 4:1 radovala Sigma, která se postupem do třetího kola vydala úspěšně na cestu za obhajobou cenné trofeje. „Po poločase jsem na kluky v kabině dost řval. Vyčítal jsem jim, že jsme hráli málo přímočaře. V žádném případě to nebyla v první půli hra, kterou bychom se chtěli prezentovat,“ vylíčil obrat ve výkonu Pivarnik. V dalším kole 26. září čeká Olomouc zápas v Uničově.

1. SK Prostějov – SK Sigma Olomouc 1:4 (0:1)

Branky: 49. Papoušek – 12. Heinz, 57. Doležal, 71. Plšek, 90. Hořava. Rozhodčí: Proske – Hájek, Klíma. Hráno bez ŽK. Diváků: 3834.

Prostějov: Bureš (75. Kofroň) – Hloch, Pavlík, Zbožínek, Kazár – Hirsch, Zelenka (72. Svozil), Mazouch, Papoušek (72. Fládr) – Machálek, Zatloukal. Trenér: František Jura.

Sigma Olomouc: Blaha – Hála, Dreksa, Škerle, Vepřek – Heinz (58. Hořava), Plšek, Pospíšil (58. Ordoš) – Petr (72. Schulmeister), Doležal, Navrátil. Trenér: Roman Pivarník.