Martin Povejšil: EU by se mohla ocitnout v obranné krizi

Evropská unie by se podle nového velvyslance České republiky při EU Martina Povejšila mohla do několika let ocitnout v obranné krizi. V rozhovoru pro ČT24 připustil, že ekonomická situace Evropy brání navýšení obranných rozpočtů. Evropská unie podle něj na letecké operaci v Libyi ukázala, že není ve vojenské pomoci dostatečně akceschopná.

„Stagnace evropských obranných rozpočtů jsou vážným problémem NATO i EU. Pokud nedojde k obrácení tohoto trendu do konce desetiletí, evropský a alianční bezpečnostní systém se ocitne v závažné krizi,“ sdělil nový velvyslanec České republiky při EU Martin Povejšil. Česká vláda si je podle něj vážnosti problému vědoma: „Jasné ale je, že ekonomická realita přinejmenším v následujících dvou letech neumožní zvýšit výdaje.“

Evropská unie navíc omezila vojenskou spolupráci s NATO na pozadí potíží s rozdělením Kypru a neuznáním této země Tureckem za samostatnou. „Bez vyřešení tohoto problému nelze v krátké budoucnosti očekávat zásadní průlom ve spolupráci těchto dvou organizací.“ Podle Povejšila to však neznamená, že by NATO s unií vůbec nespolupracovaly. „Velmi efektivní je spolupráce všude v poli, kde mají své operace. Příkladem je Afghánistán, kde skutečně nedochází k žádným problémům ve spolupráci.“

Martin Povejšil
Zdroj: ČT24

Munici pro libyjskou misi musely dodat USA

Operace v Libyi však ukázala, že EU není ve vojenské pomoci efektivní a dostatečně akceschopná. „Řada zemí účastnících se letecké operace v Libyi neměla dostatečné zásoby munice a musely ji nakonec poskytnout Spojené státy. Ukazuje to na nedostatečnou vůli investovat do vlastní obrany a vojenských schopností.“ EU navíc podle Povejšila neměla jasnou představu o tom, čeho by v Libyi chtěla dosáhnout. „Uvažovalo se o různých podobách civilní operace na podporu Libye. Ale protože poptávka po její pomoci nebyla tak akutní, k operaci vůbec nedošlo a chystá se teprve teď.“

Pro řešení napjaté situace v Sýrii by ale EU v případě poptávky po jejím angažmá podle Povejšila byla schopna poskytnout poměrně rozsáhlou asistenci ve formě humanitární pomoci či schopností ke stabilizaci země. Nebude mít však tak silný mandát ze strany Rady bezpečnosti OSN jako v případě Libye. „Nepovažuji za pravděpodobné, že by došlo k nějakému robustnímu vojenskému či nevojenskému zásahu zvenku. Rusko i Čína daly jasně najevo, že v Radě bezpečnosti se směrem k vnějšímu řešení nepohnou.“ Orgány Evropské unie tak budou nejspíš hledat jen politické řešení.

Rozhovor s Martinem Povejšilem (zdroj: ČT24)
Vydáno pod