Držte se, apeluje na cestující dopravní podnik

Brno - Dopravní podnik nabádá pomocí videí cestující, aby se v tramvajích a autobusech správně drželi. Ročně se při nouzovém brzdění ve vozidlech brněnského dopravce zraní 25 lidí. Zatímco jedno video je určeno všem cestujícím, druhé je zaměřeno speciálně na matky s kočárky. S natáčením krátkých klipů pomohli odborníci z Ústavu soudního inženýrství VUT.

Lidé padající ze sedaček, ale i převrácený kočárek. Takové záběry jsou na instruktážním videu, které nechal brněnský dopravní podnik natočit a promítá je ve svých vozidlech. Při nouzovém brzdění, kdy musí řidič náhle zastavit, se jen ve vozech brněnského dopravce zraní ročně 25 lidí. Úrazům se přitom dá předejít správným držením. 

„Zejména starší lidé, i když sedí, by se měli za jízdy držet třeba nějakého madla, které je před nimi. A pokud možno si nesedat na sedačky, které možnost držení nemají,“ vysvětlila mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Druhé video ukazuje, jak může při náhlém brzdění dopadnout nevhodně umístěný kočárek. „Je opravdu nutné si ho během celé jízdy hlídat a nevzdalovat se od něj,“ apelovala na maminky Škrancová.

I když vozidla městské hromadné dopravy nejezdí nijak závratnou rychlostí, i brzdění ve třiceti či čtyřicetikilometrové rychlosti dokáže s cestujícími pořádně zamávat. „I v tak malé rychlosti mohou cestující zcela vypadnout ze sedaček a vážně se zranit. Třeba zlomenina krčku u starších lidí může mít opravdu vážné následky,“ varovala mluvčí. Na kampani s dopravním podnikem spolupracoval Ústav soudního inženýrství VUT v Brně.