Dny NATO nabídnou nejbohatší program v historii

Ostrava - Historicky nejlepší program slibují organizátoři Dnů NATO, které se konají za necelé tři týdny. Největšími lákadly budou bezesporu dva americké strategické bombardéry B52 nebo britská akrobatická letka Red Arrows. Na letišti se už vše chystá.

Na celkem 40 ukázek, jak pozemních tak vzdušných a rekordní počet dvaceti zahraničních účastníků se mohou těšit návštěvníci letošních Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR. K vidění bude také historicky první ukázka tankování českých gripenů ve vzduchu. „Je to pro armádu velká akce, tankování gripenu je premiéra, umíme to od loňska,“ prozradila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Jeden ze dvou bombárdérů B52, které budou na letišti v Mošnově, předvede letovou ukázku. V Evropě to bude porpvé po třinácti letech. „Je to 60. výročí od prvního vzletu tohoto bombardéru, takže po dlouhých vyjednáváních s americkou stranou se nám je povedlo přesvědčit je, aby ta oslava proběhla u nás,“ řekl organizátor akce Zbyněk Pavlačík. Naposledy mohli lidé spatřit tento bombardér ve vzduchu v roce 1999 v britském Farnborough. Obě dvě B52 by měli přiletět v úterý 18. září.

Přípravy už probíhají i na samotném letišti. Na zabezpečení akce se bude podílet letištní ostraha i policie. Dny Nato se uskuteční o víkendu 22. a 23. září. Letos se budou konat už podvanácté. Česká televize odvysílá z programu Dnů NATO pět hodin živého přenosu.