Spor o čest hraběte Salma stále trvá

Olomouc - Olomoucký vrchní soud odložil plánované rozhodnutí v kauze potomků rodu Salmů na zítřek. Dcery zesnulého hraběte Huga Salma se soudí s ředitelkou muzea v Blansku, která do knihy mapující restituční kauzy v Česku napsala o Salmovi údajně nepravdivé výroky. Brněnský krajský soud jí nařídil se za tři z nich omluvit, obě strany se ale odvolaly.

Spor, který se táhne skoro tři roky, stále není vyřešen. Pořád není jasné, jestli historička Eva Nečasová urazila čest hraběte Salma třeba tím, že přirovnala jeho přihlášení se k německému občanství k velezradě a jeho osud k osudu Adolfa Hitlera. „Pokud jsem tam řekla nějaký svůj vlastní úsudek, tak jsem vždycky ponechala varianty. Takovéto hypotézy si historik může dovolit vyslovit, a kdyby nesměl, tak bychom dopadli špatně,“ myslí si žalovaná ředitelka muzea v Blansku Eva Nečasová. Sestry požadovaly omluvu za celkem patnáct výroků. U brněnského krajského soudu loni v říjnu uspěly ve třech případech, to jim ale nestačilo.

Spor o občanství hraběte Salma souvisí i s dlouholetou kauzou týkající se navrácení majetku, o který rod Salmů přišel na základě Benešových dekretů těsně po válce. Ve hře stále zůstávají lesy na Blanensku a zámek Rájec-Jestřebí. Potomci Huga Salma jsou u Vrchního soudu v Olomouci už potřetí. Zatím v předchozích dvou případech odešli s porážkou. I tehdy se spor týkal cti zesnulého hraběte. Nejvyšší soud, ke kterému se sestry dovolaly, nakonec ale v obou případech rozhodl v jejich prospěch. Obhájkyně proto teď doufá, že to, že soudnín senát si vzal více času na rozmyšlenou, nakonec bude pro její klientky pozitivní. I v tomto případě ale obhájkyně Salmových avizuje, že pokud s žalobou neuspějí, opět se obrátí až na Nejvyšší soud.