Opavský kostel je plný volné tvorby Jana a Evy Švankmajerových

Opava - Výstavou manželů Evy a Jana Švankmajerových začala Bezručova Opava - nejstarší festival svého druhu, který má letos 55. ročník. Během měsíce nabídnou organizátoři na několika místech v Opavě umění všeho druhu – hudbu, literaturu, film, divadlo, výtvarné umění.

Kostel svatého Václava v Opavě je místem, kde umění a krása je stále přítomná. S desítkami děl předních představitelů českého surrealismu Evy a Jana Švankmajerových, se tato síla ještě znásobila.

„Když se podíváte kolem sebe, máte pocit, že Jan Švankmajer spolu s Evou tento kostel snad stavěli. Dochází tady k neuvěřitelnému propojení genia loci tohoto prostoru a tvorby Švangmajerových,“ říká kurátor výstavy Jiří Siostrzonek.

Výstava je průřezem díla obou umělců. „Je to jedna ze zásadních výstav, která kdy v Opavě byla. A myslím si, že je to taková výstava, která je schopná oslovit i ty lidi, kteří běžně na výtvarné výstavy nechodí,“ dodal Siostrzonek.

Švangmajer je proslulý v Česku i v zahraničí především jako filmař a animátor. Opavská výstava diváka provází jeho volnou tvorbou - od kreseb po objekty. „Nejdůležitější je, že Jan Švankmajer nás nějakým způsobem ponouká k tomu, abychom používali jiné smysly než je pouze zrak a sluch. Dotyky, které jsou v jeho díle možná nejzásadnější, říká, že každý dotyk, zvláště v keramice, hlíně, je zhmotnělá emoce. A my, kteří máme touhu a nějakým způsobem se snažíme oživit naše emoce, se můžeme prostřednictvím tohoto díla opět dostat ke kráse tohoto světa,“ dodal Siostrzonek.

Fotograf Jindřich Štreit zná manžele Švankvamajerovy od počátku osmdesátých let. Účastnili se tehdy velké výstavy, kterou pořádal na Sovinci. „Jana mám velmi rád, protože je to velmi zvláštní člověk, na jedné straně velmi plachý a na druhé straně přísný při práci. A velmi náročný. Tato výstava je mimořádná tím, že představuje velmi zajímavé objekty a kresby, obrazy, a to jak od Evy, tak od Jana,“ řekl Štreit.

Z této výjimečné umělecké dvojice už žije pouze Jan. Jeho žena zemřela v roce 2005. Jan Švankmajer se přesně v den opavské vernisáže dožil 78 let. Narozeniny však slavil v Itálii.

„Autora jsme samozřejmě pozvali, avšak už když jsem připravoval tuto výstavu, jsem se dozvěděl, že jeho program je velmi bohatý, a že na začátku září bude s přáteli objíždět italské renesanční rezidence. V každém případě se budeme snažit pana Švankmajera ještě do Opavy dostat,“ řekl hlavní organizátor Bezručovy Opavy Petr Rotrekl.

Dalším významným umělcem, kterému se festival letos věnuje, je americký hudební experimentátor John Cage, který by se právě dožil sta let, nebo český hudební skladatel Ilja Hurník. Všichni se vejdou pod základní téma letošní Bezručovy Opavy – Magie umění a čarodějná moc krásy.

Festival zahrnuje všechny umělecké směry a tak na něm nemůže chybět film. V kině Mír mohou zájemci během září vidět kromě jiných i všechny zásadní filmy Jana Švankmajera od Něco z Alenky po jeho poslední celovečerní snímek Přežít svůj život.