Voda v Národním parku Podyjí se nedá pít

Podyjí – Pokud turistům v národním parku Podyjí dojde voda, mají smůlu. Ze studánek se nenapijí. Rozbory totiž odhalily, že voda v nich není pitná. Z osmi zdrojů vody v parku v blízkosti turistických tras není pitný ani jeden. Podle správců se situace výrazně nezmění ani v následujících letech.

„Moc dobře opravdu nechutná,“ potvrdila Martina Kosová z Národního parku Podyjí. Vody se sice napila, ale lidé by ji napodobovat neměli. Výsledky rozborů z laboratoře totiž nedopadly dobře. Stejně jako v minulých letech. „U pěti studánek pravidelně odebíráme vzorky vody a posíláme je na rozbor do laboratoře. Musíme ale bohužel konstatovat, že podle výsledků voda většinou nesplňuje parametry pro pitnou vodu,“ uvedla Kosová.

Laboranti ve vzorcích nejčastěji nachází mikroby. „Přičítáme to samozřejmě i tomu, že jsme v přírodě,“ dodala Kosová.  Vodu by lidé neměli pít i proto, že se v ní podle výsledků nachází i dusičnany. Například v Gruberově studánce navíc plavali i mloci.

Podle Kosové ale jednorázová konzumace lidem neublíží. „Limity jsou totiž překročeny pouze mírně. Pokud jsou ovšem lidé citliví, mohlo by se jim udělat špatně. Zdravému člověku by ale voda neměla ublížit,“ řekla Kosová.

Žádná opatření správci do budoucna nechystají. „Myslím si, že s tímto problémem ani nic dělat nejde. Kvalita vody záleží na tom, jaké je okolí,“ uvedla Kosová. Vzhledem k tomu, že v místních studánkách neprotéká mnoho vody, předpokládají správci, že se v ní živočichové budou vyskytovat i nadále.

Voda špatná nebo žádná

Nejlépe v minulých letech dopadla při rozborech studánka v západní části parku, takzvaná Plačková. Dlouhodobě jako jediná splňovala kritéria pro pitnou vodu. „Opět ale turisty nepotěším, protože po lokálních srážkách v roce 2009 došlo k sesuvu svahu nad studánkou a ta teď tedy není ve stavu, kdy by se z ní dalo pít,“ upozornila Kosová. Správci ale slibují, že do příštího roku bude nachystaná, a tak alespoň u ní se budou moci návštěvníci osvěžit. U některých studánek v oblasti už turisté nemusí váhat, zda se napít nebo ne. Kvůli nedostatečným srážkám totiž zcela vyschly.

Problémy s vodou neřeší ale jen park. Nekvalitní vodu mají i okolní vesnice. „Je to pozůstatek z minulých dob, kdy se intenzivně hnojilo. Ve vodě jsou dusičnany, které je problematické odbourávat,“ popsal situaci například starosta Havraníků Bohumír Pecina (nez.). Obecní vrt v obci kvůli dusičnanům dlouhodobě nesplňuje normy pro pitnou vodu. „Problém se snažíme řešit napojením na znojemskou vodu, která je z přehrady,“ dodal Pecina. Mícháním místní se znojemskou vodou se podle něj dá docílit vody, které se obyvatelé nemusí bát napít.

Podle pracovníků národního parku si ale lidé na nedostatek pitné vody v oblasti nestěžují. „Tohle místo slouží především ke zklidnění a odpočinku. Navíc každý zdroj vody je sám o sobě významným krajinným prvkem a využít ho mohou alespoň drobní živočichové,“ uzavřel správce parku Petr Lazárek.