Policie obvinila na Moravě dalších sedm lidí

Ostrava - Moravskoslezská policie v posledních hodinách obvinila v souvislosti s otravami alkoholem dalších sedm lidí. V kraji už jich je 23 a 11 ve vazbě. Ve vyšetřování výrazně pokročili zlínští kriminalisté včera, kdy při zátahu v centru Opavy zabavili přes šest tisíc litrů podezřelé tekutiny. Policie stále čeká na výsledky expertiz.

Šest tisíc litrů podezřelé tekutiny, která mohla sloužit k výrobě jedovatého alkoholu, zabavili kriminalisté při čtvrtečním zásahu v centru Opavy. Objevený sklad může být klíčovým místem. „Kriminalisty na místo dovedla jedna z horkých stop… Materiál jsme odeslali k expertize. Čekáme na výsledky a i nadále pátráme po pachatelích, překupnících jedovatého metanolu a rozkrýváme jejich distribuční sítě,“ dodala policejní mluvčí Jana Macalíková.

Video Policie obvinila dalších sedm lidí
video

Policie obvinila dalších sedm lidí

Razie se týkala skladu v centru Opavy, kde bývala výrobna cukrovinek – teď prostory využívá více firem. Advokátní kancelář Bartončík & Bartončík, která zastupuje opavskou společnost FROS ZPS, potvrdila, že se policejní razie konala v prostorách, které využívá tato firma. Spekulace o propojení klienta s výrobou a distribucí zdravotně závadného alkoholu jsou ale podle právníků neodůvodněné.   

FROS ZPS se podle nich mimo jiné zabývá mícháním a balením nemrznoucí směsi do ostřikovačů osobních vozidel. Údajně ale pouze zpracovává dodané suroviny, jejichž majitelem je prý stále ten, kdo si míchání a balení směsi objednal. Předpisy EU podle advokátů umožňují, aby nemrznoucí složka ve směsích do ostřikovačů byla nahrazena metylalkoholem. 

Klient prý při nakládání s touto látkou dodržuje veškeré technologické a bezpečnostní předpisy. Vede také přesnou skladovou evidenci, dodali advokáti. Podle nich společnost s policií spolupracuje, umožnila odběry vzorků ze všech skladových zásob, vydala k odbornému zkoumání dosud nezpracované zásoby metylalkoholu a předložila veškeré dokumenty o dodávce předmětné komodity. „V souvislosti s činností klienta není dáno žádné podezření z trestné činnosti,“ doplnila advokátní kancelář.   

V souvislosti se zátahem už byl zadržen jeden člověk. „Obviněný zatím nebyl. Čekáme na výslechy,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Podle ní nebyl podezřelý zadržen na Zlínsku ani na severní Moravě při zátahu v Opavě. „Nerada bych zatím zveřejňovala, ze kterého regionu pochází. Nechceme, aby se další podezřelí dozvídali bližší informace,“ dodala mluvčí.

V celém Česku už v souvislosti s metylalkoholovou aférou policie obvinila 39 lidí, 14 z nich je ve vazbě. Zásadní pro vyšetřování jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka asi dvě třetiny obviněných. Kriminalisté také pokračují v kontrolách restaurací, barů a dalších
provozoven, těch už provedli přes 80 tisíc.

Na Ministerstvu zdravotnictví kvůli otravám metylalkoholem znovu jedná krizový štáb. Debatuje se opět hlavně o tom, jak dostat tvrdý alkohol zpět do českých obchodů a restaurací. Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška zdůraznil, že se nic nesmí uspěchat, protože jde o lidské životy.