Osud jménem Tugendhat uvidí diváci v neděli na ČT2

Předpremiéru hraného dokumentu režiséra Rudolfa Chudoby Osud jménem Tugendhat dnes mohli vidět novináři přímo ve slavné funkcionalistické vile. Brněnské studio České televize po více než dvou letech dokončilo natáčení dokumentárního dramatu s názvem Osud jménem Tugendhat. Premiéra je připravena na neděli 30. září ve 20:05. Světovou premiéru si film odbude v Českém domě v New Yorku 1. října.

Dokument se odehrává ve třech dějových rovinách. „První je příběhem rodiny Tugendhatových, vzdělaných a zámožných stavebníků, který kopíruje drama 20. století,“ uvedla manažerka vývoje brněnského televizního studia Marie Kučerová. Druhý příběh se týká samotné vily, jejího autora a dobové umělecké atmosféry. Kolaudace se dům dočkal v roce 1930, architektem byl slavný Ludwig Mies van der Rohe. „Třetí část sleduje rekonstrukci památky v letech 2010 až 2012, díky níž získal objekt autentickou historickou podobu z doby první republiky,“ doplnila Kučerová.

Ve filmu se objevili i herci, kteří ztvárnili manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Roli architekta van der Rohe dostal Petr Halberstadt z Národního divadla Brno. „Hlavním kritériem byla podobnost s historickými postavami,“ vysvětlil režisér Chudoba. Štáb se kromě Brna vydal i do italského Tivoli do travertinových lomů, který je na vile nejvýraznějším stavebním materiálem. Kromě toho se mohou diváci těšit i na záběry starého Brna, ty nejstarší jsou z 20. let minulého století.

Natáčení odstartovalo ještě před velkou rekonstrukcí vily. Pro tvůrce byla impulzem a zároveň velkou výzvou. Režisér se v dokumentu rozhodl propojit různé postupy – od rozhovorů s odborníky přes prvky reportáže až po hrané scény. „Je to vyprávění především o designu a architektuře, ale nejde jen o fakta. Aby to bylo zajímavé pro diváky, je potřeba dát tomu život,“ uvedl Chudoba.

Filmaři zachytili časové období od roku 1928, kdy se manželé Tugendhatovi setkali v Berlíně s architektem, až po jejich odjezd do emigrace v roce 1938. Na skleněném stolku před vzácnou onyxovou stěnou se tak znovu objevily šálky s čajem, v pracovně se hrál bridž, v zahradě pobíhaly děti v šatech ve stylu 30. let.