Osmdesát výtvarníků vzdává v Opavě hold Johnu Cageovi

Opava - Na houby for John Cage. Tak se jmenuje výstava, která je v opavské galerii Gotfraj a v Divadelním klubu. Výstava chce nejen připomenout sté výročí narození a dvacetileté výročí úmrtí jednoho z nejvýraznějších umělců dvacátého století, ale také ukázat, že jeho myšlenkový i tvůrčí odkaz je stále živý. Svá díla, která navazují na Cageovu tvorbu, zde vystavuje osmdesát autorů z celého světa

John Cage radikálně proměnil přemýšlení o umění, o jeho smyslu i tvaru. Jeho důraz na náhodu, objevování nových možností nebo multimediálnost je přirozenou součástí umění už několik desetiletí.

„Kladli jsme důraz na náhodu a konceptuální myšlení. Tyto principy pro nás byly velice důležité. Autory, kteří těmto kritériím vyhovovali, jsme vyzvali k účasti na výstavě. Mnozí z nich vytvořili práce k výročí Johna Cage, další přímo do konkrétního prostoru,“ říká kurátor výstavy Martin Klimeš.

V názvu i na výstavě samotné se objevuje rozmanitý svět hub. Ne náhodou.

„Cage byl mykolog, houbař. V šedesátých letech navštívil i Československo a stal se členem československé mykologické společnosti, měl průkazku, platil příspěvky. Ta drhá konotace názvu výstavy je taková mírně sebeironická,“ doplnil Klimeš.

Výstava Na houby for John Cage bude k vidění do 13. října, kdy vyvrcholí festivalem Pohyb, zvuk, prostor.