O očkovací kampaň pro psy těch nejchudších je čím dál větší zájem

Brno - Dvě budoucí zvěrolékařky a jejich pedagožka z Veterinární a farmaceutické univerzity se dnes vydaly do brněnských ulic. Stejně jako další jejich kolegové v jiných městech se zapojily do projektu Veterinářů bez hranic a naočkovaly proti vzteklině desítky psích společníků lidí bez domova a těch nejchudších. I když epidemie nemoci v Česku nehrozí, zájemců z řad bezdomovců o každoroční bezplatnou službu přibývá.

Začalo to v roce 2010, kdy se očkovali psi v Brně ve spolupráci s Armádou spásy Brno, následovalo předjarní očkování ve spolupráci s Katolickou diecézní charitou Brno. Další kampaň následovala v září o rok později už v několika vybraných městech Česka. Stejně jako dnes se do ní zapojili místní veterinární lékaři, studenti Veterinární a farmaceutické univerzity a Komora veterinárních lékařů.

Místem první akce ale nebylo Česko, nýbrž Keňa. Světovým hlavním projektem Veterinářů bez hranic je totiž především pravidelná vakcinace psů a dalších domácích zvířat proti vzteklině v pasteveckých osadách v okolí jezera Turkana a pohoří Kulal na severu této africké země. „I v rámci české očkovací kampaně jde o to vytvořit okolo komunit lidí bezpečnou bariéru naočkovaných zvířat pro zamezení přenosu této nebezpečné nákazy. Ta se šíří z volně žijících populací zvířat přes zvířata chovaná v lidské péči až na člověka,“ vysvětlila východiska této akce Jana Juránková z univerzity.

V České republice se v současné době vzteklina nevyskytuje. Jinak je tomu ale v jiných částech světa, včetně některých zemí Evropy, proto není podle veterinářů možné polevit v preventivních opatřeních.

150 – takový je počet zemí, ve kterých se vzteklina vyskytuje
55 000 lidí zemře každým rokem na onemocnění vzteklinou
95 % úmrtí člověka na vzteklinu se odehraje v Asii a Africe
40 % osob, pokousaných zvířaty s příznaky vztekliny, jsou děti do 15 let
Vzteklina se vyskytuje na všech kontinentech mimo Antarktidy.

Zdroj:Veterináři bez hranic ČR, o.p.s.


Je vidět, že už o očkování vědí, a přijdou

Prvním psem, kterého mladí veterináři v Brně naočkovali na své cestě z Nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova v Bratislavské ulici směrem k hlavnímu nádraží, je fenka Linda. Její majitel posedává pod terasou obchodního domu Tesco. A než dostane tříměsíční Linda injekci, přichází další zájemce se dvěma čtyřnohými společníky. „Vystavíte mi i očkovací průkaz?“ ptá se. Odpověď je samozřejmě „ano“ společně s dalšími informacemi o možnostech vakcinace a upozorněním, že je třeba příští rok pejsky znova přeočkovat.

Pak už se vrací veterináři zpět do Bratislavské ulice, kde je čekají desítky zájemců. „Já jsem přišel přeočkoval svoji Keli. Říkám jí Keliška. Budu si ale muset vyzvednout nový očkovací průkaz, protože mi ukradli bágl, v kterém jsem ho měl,“ vysvětlil bezdomovec Jirka, kterému říkají Krakonoš a pro něhož je Keliška nejbližším tvorem. Přišel, protože na placené očkování nemá peníze.

Očkovací vakcína proti vzteklině
Zdroj: ČT Brno

Za odpoledne veterináři nově naočkovali a přeočkovali třicet psů. Vesměs těch majitelů, kteří chodí do nízkoprahového zařízení na jídlo. Informace o akci už se mezi nimi roznesla. A o psy, kteří jsou mnohdy jejich jedinými blízkými, se starají velmi dobře. „Polovina z těch, kteří k nám chodí, má své čtyřnohé společníky naočkované,“ potvrdila vedoucí zařízení Kateřina Zoufalá.