Jez ve Spytihněvi i část řeky Moravy budou měsíc téměř bez vody

Spytihněv – Vodohospodáři začali v říjnu vypouštět jezovou nádrž ve Spytihněvi na Otrokovicku. Chtějí tak po provedené rekonstrukci vodní elektrárny zjistit stav jezu a jeho případná narušení. Řeka je od spytihněvské nádrže až do Otrokovic téměř bez vody, obnažené dno Moravy přilákalo řadu zvědavců i sběračů barevných kovů. Voda by se do jezové nádrže i řeky Moravy měla vrátit 1. listopadu.

Když loni odborníci opravovali vodní elektrárnu na nádrži na řece Moravě ve Spytihněvi, zjistili, že jez zřejmě není v tak dobrém stavu, jak doufali. Vodohospodáři se proto rozhodli nádrž z většiny vypustit a stav jezu zkontrolovat. „Vypouštění jezové zdrže bude probíhat pozvolna s ohledem na případná nouzová opatření ze strany odběratelů,“ uvedl za Povodí Moravy Pavel Cenek. V okolí totiž leží hned několik velkých firem, například Barum Continental, Toma nebo Teplárna Otrokovice. 

Dnes už na 13kilometrovém úseku Moravy zbylo jen půl metru vody. Obnažené dno proto ukázalo vše, co řeka až dosud skrývala. Například u hráze našli vodohospodáři ve vodě jízdní kola. „Kol jsme napočítali 19, od malých až po poměrně drahá jízdní kola, která jsou pravděpodobně kradená. Někdo se povozil a pak je tam odhodil,“ řekl spytihněvský hrázný Lubomír Klajn. Většinu rezavých úlovků si už odnesli sběrači kovů. Napajedelský fotograf František Cívela, který na problém upozornil i štáb České televize, zase objevil v bahně i celou řadu dokladů – od občanských průkazů přes řidičská oprávnění až po platební karty. Nalezené doklady odnesl na policii. 

  • Rezavá kola si rozebrali sběrači kovů
    Rezavá kola si rozebrali sběrači kovů zdroj: ČT Brno
  • V bahně na dně Moravy byly i doklady
    V bahně na dně Moravy byly i doklady zdroj: ČT Brno

Vypouštění řeky se dotklo i rybochovných zařízení, odebírajících vodu z horního a středního úseku Baťova kanálu mezi Spytihněví a Starým Městem. Stejný úsek bude také nesjízdný pro lodě. „Samotné snižování hladiny začne až po přesunu lodí z přístavu ve Spytihněvi a Baťova kanálu pod plavební komoru ve Starém Městě. Po vypuštění zdrže se počítá i s odstraněním sedimentů z horní rejdy plavební komory Spytihněv a z nátoku do vodní elektrárny,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. 

Po 20 dnech by měli vodohospodáři začít jez opět napouštět. Naposledy byly jez i řeka vypuštěny po povodních v roce 1997, s dalším kontrolním vypouštěním počítají vodohospodáři za 10 až 15 let.