Záchranáři soutěžili v poskytování první pomoci

Pustá Polom - Čtrnáct jednotek záchranářů soutěžilo na Opavsku. Při poskytování první pomoci se museli vyrovnat s řadou překážek – třeba neschůdným terénem nebo nefunkčním signálem mobilů.

Fyzicky nejnáročnější úkol čekal záchranáře v místním lomu. Dva lezci se tam zranili při tréninku. Dívka je těžce zraněná, chlapec zemřel. Do soutěže se zapojili také členové psychosociálního intervenčního týmu. Jejich podporu potřeboval podle scénáře otec mrtvého chlapce. Stejně jako ve skutečnosti přicházejí záchranáři na místo jen s minimem informací. Například na zahradě rodinného domu leží muž v bezvědomí. Nedaleko pohozená pila nasvědčuje nehodě, figurant ale simuluje pobodání včelami. Kvůli alergické reakci nemůže dýchat a je nutné mu zavést do hrtanu dýchací trubici. Cílem soutěže je ověřit, jak si takzvané bezlékařské posádky, tedy řidič a zdravotník, dokáží poradit se situacemi, které by je mohly potkat. „Úkoly jsou postaveny tak, že vychází z reálných situací, součástí jsou i praktické nácviky dovedností, se kterými se ten záchranář běžně nesetkává,“ prozradil ředitel závodu Petr Černohorský.

„Musím říct, že jsem mile překvapen. Ví, co mají dělat, počínají si bezpečně a fyzicky to zatím zvládají,“ řekl rozhodčí Radim Holek.