Mitrofanov: Na kulturu všichni kašlou

Praha - „Kultura zajímá politiky pouze v případě, že se jedná o církevní restituce,“ myslí si komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov. Ten spolu s dalšími novináři a komentátory z českých médií diskutoval o aktuálních událostech posledních týdnů. Šesté setkání u kulatého stolu pod názvem (S)tisk doby se tradičně konalo v pražském Centru současného umění DOX. Záznam je k dispozici v tomto článku. Kromě funkce ministra kultury a současného dění kolem Národního divadla přišla řeč také na metylalkoholovou aféru či prezidenta Václava Klause.

Podle Erika Taberyho z týdeníku Respekt nemělo Česko dobrého ministra kultury, a to i přesto, že funkci zastával i jeho strýc. Funkci ministra kultury by měl podle něj zastávat silný politik, u něhož porozumění kultuře není prioritou, jelikož bude pracovat s týmem odborníků v oblasti kultury. Nemělo by to však být naopak. Ministr-umělec obklopen politiky by mohl být svým politickým týmem „spolknut“.

Novináři zavzpomínali na ministrování Pavla Dostála jako na nejlepšího ministra a významnou osobnost. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo konstatoval, že křeslo ministra kultury představuje při sestavování vlády většinou jakýsi zbytek, jeho slovy, „pro ty slabší.“ Podle něho nejlépe odpovídal při výběru nového ministra této funkci nestraník Ivo Mathé, nikoliv současná ministryně Alena Hanáková.

Ministerstvo kultury nicméně spadá pod vliv Starostů a nezávislých a po odchodu Jiřího Bessera z funkce bylo tedy zřejmé, že se funkce ujme opět někdo z partaje. Existuje prý dohoda, pokud neobstojí Hanáková, nastoupí na ministerstvo Petr Gazdík nebo Stanislav Polčák. Ti však o funkci příliš nestojí.

 • Alena Hanáková diskutuje v Národním divadle
  Alena Hanáková diskutuje v Národním divadle zdroj: ČT24
 • Jan Kačer s Alenou Hanákovou v ND
  Jan Kačer s Alenou Hanákovou v ND zdroj: ČT24

Debata se dotkla i strany TOP 09. Alexandr Mitrofanov vyřkl spekulaci, že TOP 09 by mohl být pouze „projektem na čtyři roky“. Tento názor ovšem nesdílí Jindřich Šídlo, který tvrdí, že na projekt s omezenou dobou jeho trvání bylo do strany nainvestováno už příliš finančních prostředků. Diskutující dále mluvili i o metylalkoholové aféře, která v posledních týdnech hýbala celospolečenským děním v Česku. Podle Šídla je Česko nejlevnější nalévárnou v Evropě a shledává také značný nepoměr cen alkoholu a cigaret.

Řeč přišla v závěru debaty - před otázkami diváků - také na projev prezidenta Václava Klause před Valným shromážděním OSN, který přednesl koncem září, jeho vztahu s premiérem Nečasem či současným kandidátem na prezidenta a bývalým předsedou vlády Milošem Zemanem. Právě Zemanovu podporu v boji o Hrad vidí novináři jako jistou paralelu s obdobím tzv. opoziční smlouvy koncem 90. let. Klaus si prý chce udržet svůj vliv v domácím veřejném prostoru i po skončení jeho úřadu.

 • Projev Václava Klause v OSN
  Projev Václava Klause v OSN autor: Mary Altaffer, zdroj: ČTK/AP
 • Václav Klaus se sešel s Milošem Zemanem na Pražském hradě (2010)
  Václav Klaus se sešel s Milošem Zemanem na Pražském hradě (2010) autor: Ondřej Němec, zdroj: ISIFA/LN

Erik Tabery (Respekt), Jindřich Šídlo (Hospodářské noviny), Alexandr Mitrofanov (Právo), Marie Reslová (Česká pozice). Debatu přenášel v přímém přenosu web ČT24 v rámci projektu Kultura on-line.