Semináře o sebeobraně a první pomoci pro seniory v Prachaticích

Ve čtvrtek 4. 10. proběhly za podpory Města Prachatice dva semináře Českého červeného kříže a místních judistů nazvané Sebeobrana i pro seniory. Semináře byly součástí projektu Oběť ani pachatel – cílem projektu bylo představit první pomoc, možnosti pomoci jiným a hlavně poukázat na význam poskytování laické první pomoci. Její neposkytnutí je totiž trestným činem a zachránit život či zdraví jiného člověka je leckdy jednoduché, jen vědět, jak na to, a nebát se.

Pod vedením lektora TJ Tatran Prachatice, oddíl judo, jsme se naučili mnoho důležitého. V seniorském věku totiž není hrdinstvím případného násilníka zneškodnit, ale chránit si vlastní zdraví. Důležitá je tedy prevence – a to jak při pohybu venku, tak i v bytě, kde nás může nečekaný host nepěkně překvapit. Proto jsme se v průběhu semináře nejprve rozehřáli malou rozcvičkou a lektor Martin Turek nás neušetřil ani průpravných cvičení a her. Poté už jsme se vrhli na samotnou sebeobranu.

Nešlo však o hody či údery, učili jsme se, jak se ubránit pomocí kabelky, batohu nebo francouzské hole, ale také jak se zachovat při napadením jedním i více útočníky.

Neméně zajímavá pak byla část věnovaná první pomoci – trochu jsme si oddechli, ovšem jen do chvíle, než se mezi námi objevila slečna s nožem v těle! I to jsme ale zvládli a nádavkem „si dali“ masivní krvácení, bezvědomí, podchlazení nebo zlomeniny. Na závěr odpoledního semináře nás pak navštívil nestor prachatického juda Jiří Popp a spolu s Martinem Turkem nám pak předvedli několik způsobů sebeobrany v podání zkušených judistů.

Všichni zúčastnění si ze semináře odnesli informační materiál zaměřený na neposkytnutí první pomoci, nové znalosti, zajímavou zkušenost a samozřejmě osvědčení o absolvování semináře. 

Text a foto: Zuzana Furišová, ČČK Prachatice

/*json*/{"map":{"lat":49.036067363193,"lng":13.997955322266,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.013554586856,"lng":14.003448486328,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/