Zastupitelé schválili záměr koupit Veletrhy Brno

Brno - Zastupitelé města Brna dnes na svém zasedání schválili záměr o koupi 61 procent akcií Veletrhů Brno od německé skupiny Messe Düsseldorf. Nominální cena většinového podílu je podle primátora Romana Onderky (ČSSD) zhruba 767,5 milionu korun. Radnice už nyní vlastní 34 procent Veletrhů a na nákup akcií má předkupní právo. Pro záměr koupit akcie hlasovalo 42 zastupitelů, proti bylo 6 a zdržel se pouze 1 zastupitel.

Ve schváleném dokumentu stojí, že nyní je třeba zmapovat smluvní vztahy mezi Veletrhy Brno, městem a Messe Düsseldorf a vztah předkupních a opčních práv. Město musí prověřit možné zdroje financování a dopady koupě na rozpočet města, jednat s bankami a připravit strategii pro další fungování společnosti. Výsledkem následujících jednání může být i odmítnutí nabídky.

Podle primátora Onderky jsou Veletrhy významným ekonomickým subjektem ve městě i v regionu. „Jsem toho názoru, že Brno by mělo být majoritním vlastníkem. Já osobně budu hlasovat pro odkup akcií,“ uvedl před jednáním Onderka. A společně s primátorem hlasovali i zástupci opozice z řad zelených a lidovců. České televizi to potvrdil Martin Ander (SZ) a Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

„Nyní sice nekupujeme akcie, ale je to krok správným směrem. Město by se mělo zabývat příležitostmi, které tu jsou,“ řekl Mojmír Vlašín ze Strany zelených. Vedení radnice určí pracovní skupinu, jež se vyjednáváním podmínek bude zabývat. Konkrétní doporučení potom předloží zastupitelům ke schválení.

Podle dostupných informací chce Messe Düsseldorf prodat všechny své akcie související s Veletrhy Brno. Magistrátu by přitom stačil odkup 17 procent, aby se stal majoritním vlastníkem. „Musíme prověřit, jakým způsobem se postavit k nabídce německé skupiny. Nechce si nechat žádnou část Veletrhů, což může být alarmující,“ řekl na zasedání zastupitelstva radní Vlastimil Žďárský (ČSSD).

K prodeji je totiž pouze celý balík 61 procent akcií. A německý vlastník požaduje navíc okamžité splacení půlmiliardové půjčky, kterou společnosti poskytl. Přes to všechno chce zastupitelstvo pokračovat v jednáních o odkupu akcií. Cena, za kterou by Brno výstaviště kupovalo, je ale zatím velkou neznámou. O ní se bude teprve vyjednávat. „Co se týká ceny, tak to jednání probíhá pod pokličkou, pochopitelně záleží na aktuálních hospodářských výsledcích,“ říká finanční analytik Petr Bánovský.

Podle mluvčího Veletrhů Brno Davida Pokorného se současná jednání chodu společnosti nijak nedotkla. „Současná jednání nás nijak neovlivňují. Veletržní kalendář máme nastavený až do roku 2015. Stejně jako v minulém roce by firma měla být i letos v mírném zisku,“ dodal Pokorný.

Veletrhy Brno se v minulých letech potýkaly s dopady hospodářské krize, v letech 2009 a 2010 byly ve ztrátě a musely některé veletrhy rušit, naposledy to byl Autotec. V loňském roce hospodařily Veletrhy Brno vyrovnaně při stejných výnosech, podařilo se jim uspořit na nákladech.

S čistou výstavní plochou 130 tisíc metrů čtverečních je brněnské Výstaviště podle tvrzení jeho majitelů 23. největším výstavištěm světa. Ročně se na něm koná zhruba 50 veletrhů.

Společnost Veletrhy Brno se v minulých letech potýkala s dopady hospodářské krize, v letech 2009 a 2010 byla ve ztrátě. Kvůli finančním problémům musela některé akce na výstavišti zrušit. Naposledy letos firma zrušila výstavní akci Autotec.

Veletržní akce na brněnském Výstavišti loni navštívilo přes 876 tisíc návštěvníků z 89 zemí. Představilo se zde celkem 7331 firem, přičemž přibližně čtvrtinu tvořily zahraniční společnosti. Pronajatá výstavní plocha přesáhla 647 tisíc metrů čtvereční.