Napil se rumu, teď se učí žít se slepeckou holí

Havířov - S bílou slepeckou holí se učí žít Vladimír Lipina z Havířova. Zrak mu na začátku září vzal otrávený alkohol. Nový domov našel po návratu z nemocnice v rodině své dcery. Ta se teď snaží s pomocí odborníků z naučit otce zvládat základní životní potřeby.

Pan Lipina je doma z nemocnice necelý měsíc, za tu dobu se naučil s pomocí dcery sejít ze schodů, nasednou do auta a odjet  k lékaři. To, že se o otce, kterého připravila o zrak sklenka  otráveného rumu, postará, věděla paní Markéta už když bojovali lékaři o jeho život. Ode dne, kdy si odvezla otce domů z nemocnice, začal mamince malého syna kolotoč vyřizování. „Nikdo mi neporadil, jak na příspěvky, nic, to jsem si všechno oblítala, akorát kamarádky radily,“ svěřila se Markéta Lipinová. Vladimír Lipina pracoval ve firmě na autosoučástky. Práci pro lidi s jeho handicapem tam ale nemají. Nabídli mu aspoň dva měsíční platy - jako odstupné.

Už v nemocnici pan Lipina věděl, že na chuť alkoholu musí zapomenout. Jedovatý rum koupil bratr pana Lipiny v novinovém stánku v Havířově Šumbarku v pondělí 2. září. Metylalkoholová aféra tím začala. Do dneška vzal jedovatý alkohol v Česku život 28 lidem, 17 z nich bylo z Moravskoslezského kraje.