Obcím chybí služby policie, Ivanovice uvažují o inspektorovi veřejného pořádku

Ivanovice na Hané - Na jižní Moravě přibývá měst a obcí, které přispívají policii, aby u nich častěji hlídkovala v ulicích. Potýkají se se zvýšenou kriminalitou a vandalismem. Jsou mezi nimi například i Ivanovice na Hané. Ty svoji policejní služebnu nemají, a tak sepsaly domluvu s vyškovskou policií, na základě které do obce vyjíždějí její hlídky. Obec policii přispívá padesátitisícovou částkou na benzín. Na Hodonínsku zase z obecní kasy platí provoz služeben, které měly být zrušeny. Ve Strání na Uherskohradišťsku ale nedostatek policistů dospěl tak daleko, že loni obnovenou služebnu museli znovu zavřít. A nájezdů zlodějů začalo opět přibývat.

Jediná páka Ivanovických na vandaly a zloděje – policisté z Vyškova – místním nestačí. Nejsou totiž vždy k dispozici, když je potřeba. „Stává se velmi často, že hlídka nemůže přijet, protože zrovna operuje na druhém konci okresu,“ uvedl starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Jenže podle vyškovské policie plní její hlídky to, na čem se s obcí dohodli. „Představitelům města posíláme pravidelné zprávy, co všechno policisté v Ivanovicích udělali. Vyplývá z ní dokonce, že tam tráví víc hodin, než jim dohoda ukládá,“ vysvětlovala mluvčí policie Iva Šebková. Přiznala však, že dopravní hlídky či hlídky obvodního oddělení občas nemohou přijet hned. A tak vzešel z posledního setkání zastupitelstva města návrh vyzkoušet od začátku příštího roku služby inspektora veřejného pořádku. Vedení města by o tom mělo rozhodnout na svém prosincovém zasedání.

Na Bzenecku a Strážnicku se domluvily obce, že si policii budou raději platit ze svého, jen aby u nich služebny byly. Policistům poskytly zázemí a platí veškerý provoz budov. Bylo to pro ně nejlepší řešení. I přítomnost pouhých tří policistů budí respekt. „Finanční přispění od obcí nám výrazně pomohlo a můžeme tak zachovat veškeré policejní činnosti v těchto lokalitách,“ říká hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na moravsko-slovenském pomezí mají obce stále problém

Obrovský problém mají například ve Strání na Uherskohradišťsku, které je nájezdem zlodějských band proslulé. Kvůli nedostatku policistů tam k prvnímu srpnu skončila služebna, kterou si obec na moravsko-slovenském pomezí si před rokem vybojovala. Do tehdy obce začali dvakrát týdně na osm hodin dojíždět policisté z Uherského Brodu. V letošním roce už měli na bezpečnost obyvatel dohlížet každý den. Neuběhl ale ani rok a Strání zase o policejní ochranu přišlo. Policie nemá lidi. V okrese Uherské Hradiště nyní na jednoho policistu připadá více než sedm set lidí. Ve zbytku republiky je to v průměru o polovinu méně. Škrty a propouštění v řadách policie na Uherskohradišťsku navíc nejsou u konce. Zdá se, že o práci přijde v oblasti ještě devětadvacet lidí. Mělo by být zrušeno i obvodní oddělení v Uherském Ostrohu. Místo čtrnácti policistů tam zůstane už jen sedm. Ti navíc budou pracovat pouze přes den. „Pokud bude v Uherském Ostrohu jen služebna, bude to pro nás hodně nepříjemná situace,“ prohlásila starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD).

V Jihomoravském kraji se lidé úbytku stanic zatím obávat nemusí. „O žádném plošném rušení neuvažujeme,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Vedrová. Jediné město, ve kterém by mohlo v budoucnu dojít ke změně, je Rousínov u Brna. „Uvažujeme o vytvoření většího obvodního oddělení pro tuto oblast. Bylo by to ale z praktický důvodů, nikoliv kvůli úspoře,“ uvedla Vedrová. Zároveň také upozornila, že se zatím jedná pouze o jednu z možných variant, a ke změně by tedy v Rousínově nakonec vůbec nemuselo dojít. „Rozhodneme se během několika měsíců,“ dodala Vedrová.