V metanolové aféře padlo další obvinění z obecného ohrožení

Zlín –  Policie obvinila v metanolové aféře již třetí osobu z úmyslného obecného ohrožení. Jde o čtyřiapadesátiletého distributora ze Zlínska, který smrtící směs namíchanou v Opavě dále šířil. Pokud bude uznán vinným, hrozí muži 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

„V metanolové trestní věci je již třetí osoba obviněna z trestného činu obecného ohrožení v jeho úmyslné podobě,“ potvrdil státního zástupce Roman Kafka, který má kauzu v případě všech na zdraví a životě poškozených lidí z celého Česka na starost. Obviněný muž byl distributorem, který stál v hierarchii hned pod hlavními obviněními. S největší pravděpodobností jde o dopravce z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který převzal od muže ze severní Moravy 10 tun původní otrávené směsi, kterou dál distribuoval do nelegálních stáčíren. Muže zadržela policie už 14. září ve Slušovicích, po dramatické automobilové honičce.

Obviněného muže poslal soud do vazby. Původně byl stíhán pro méně závažnou nedbalostní trestnou činnost. Po překvalifikování na obecné ohrožení mu hrozí 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Policie už dříve ze stejného trestného činu obvinila dvaačtyřicetiletého podnikatele v pohostinství, který žil a podnikal v Karviné, a o pět let mladšího jednatele firmy Carlogic z Řitky u Prahy, která vyrábí autokosmetiku. Podle policie jde o hlavní původce kauzy. Podobně jako distributor ze Zlínska jsou stíháni vazebně.

Podle kriminalistů nechtěli muži zabíjet, ale výrobou nelegálního alkoholu vydělávat. Podle žalobce Kafky však dobře věděli, jaké následky má požití metylalkoholu. Zbohatnout chtěli nákupem levnější suroviny pro výrobu lihovin. Při míchání ale zvolili vyšší koncentraci, jež způsobila otravu. Je přitom možné, že aktéři kauzy lihoviny úspěšně pančovali už dříve.

Metanolová aféra vypukla před měsícem a v Česku si vyžádala 28 životů. Vyšetřování případu za celou republiku převzala zlínská policie a tamní státní zastupitelství. V kompetenci okresních policistů zůstanou jen případy, které jsou vyšetřovány jako daňová trestná činnost a nemají souvislost s případy otrávených lidí.