Tak svižné tempo a tolik bruslení jsem nečekal, přiznává Černý Jestřáb Bickell

Znojmo - Zatímco extraligové týmy Brna i Zlína se zatím při získávaní posil z výlukou zasažené NHL drží zpátky, znojemští Orli už zámořskou akvizici pro své působení ve středoevropské Erstebank lize získali. Útočník Bryan Bickell se dočasně zabydlel na křídle prvního útoku. „Zarazila mě vysoká rychlost hry a šířka kluziště,“ přiznal vítěz Stanley Cupu z roku 2010.

Dres s jestřábem jste na čas vyměnil za ten s orlem. Proč jste si během výluky vybral právě Znojmo?

Já ani nevím. Volal mi agent, že o mě má Znojmo zájem, a jestli jsem připravený za něj hrát. Zpočátku jsem byl překvapený, ale hned jsem si sbalil věci a za pár dní už bruslil na tréninku. Místo NHL tak teď hraju v Evropě.

V NHL působíte v týmu Chicaga Blackhawks. Měl jste před angažmá na jihu Moravy nějaké zkušenosti s evropským hokejem?

V Evropě je to na ledě moje premiéra, ale už jsem hrál nějaký zápas proti švýcarskému Curychu. Hráli proti nám ale o dost pomalejší a méně náročný hokej, když to srovnám s prvním zápasem proti Lublani. Už to mi totiž ukázalo, že půjde o náročné duely.

Právě proti Lublani se vám podařila asistence. Překvapilo vás při hře něco?

Nejvíc mě rozhodně zarazila rychlost. Tak svižné tempo a tolik bruslení, to klobouk dolů. V Chicagu to máme více postavené na systému, každý hráč má ve hře pevně danou úlohu, ale v EBEL lize musí být každý všude, což stojí hodně energie. Musíte do toho jít naplno, bruslit a bruslit. Po tom prvním zápase jsem byl strašně unavený, protože v předešlých měsících jsem odehrál jen pár utkání. Doufám, že v pátek podám už lepší výkon a že v Záhřebu tu prohru napravíme.

Jaké vidíte další rozdíly mezi středoevropskou soutěží a NHL?

I ve středoevropské lize hraje spousta kvalitních týmů, které mají na soupisce hodně dobrých hráčů. Přesto je jasné, že NHL je nejlepší soutěž na světě. Problémy mi dělá hlavně ta šířka kluziště, na to si budu muset zvyknout.

Jak vás ve znojemské kabině přijali spoluhráči?

Kluci mě vzali hned od začátku v pohodě, byl jsem rád, že jich tolik umí anglicky. Hezky mě přivítali, chovají se ke mně přátelsky a ukázali mi i město. Atmosféra v kabině je uvolněná, jde vidět, že jsou dobrá parta a asi s nimi bude i dost legrace.

Vám je teprve šestadvacet let a už se vám v kariéře podařilo nad hlavu zvednout Stanley Cup, jaký to byl pocit?

Pro každého hráče je určitě snem vyhrát Stanley. U nás v Kanadě si to přejí už malí kluci. Mně se to podařilo v sezóně před třemi lety právě s Chicagem, a tak jsem si i já splnil tajné přání. Ty oslavy potom se spoluhráči byly bouřlivé, proto se navždycky zapíšete do historie. Je to něco, na co v životě nezapomenu.

Jak se vám ve Znojmě líbí?

Znojmo je moc hezké město. Když jsem poprvé přišel do hotelu, čekal jsem malou místnost, ale vedení mi zajistilo obrovský pokoj. Nevím, jak dlouho tady budu, ale ty staré budovy se mi moc líbí. Doufám, že za mnou přijede i má rodina a vše si tu projdeme.

Po čem se vám nejvíc stýská?

Dost mi chybí rodina a přátelé. Hodně lidí tady sice mluví anglicky, ale když si třeba zapnu televizi, vůbec ničemu nerozumím, všechny kanály jsou totiž v češtině, což je pro mě opravdu těžký jazyk.

Znáte už nějaká česká slova?

I když se na mě čeština valí ze všech stran a kluci hodně mluví česky, tak zatím jsem toho příliš nepochytil. Leda tak „čau“, ale základy bych se rád naučil.