Svatováclavský festival: Ensemble Inégal uvedl mši Jana Dismase Zelenky

Ostrava - Koncertem uskupení Ensemble Inégal v Kostele Krista Krále v Ostravě-Svinově pokračoval Svatováclavský hudební festival – největší festival duchovní hudby v Česku. Letošní 9. ročník přináší koncerty do kostelů osmnácti měst a obcí moravskavskoslzeského kraje. Díky hudbě jsou teď chrámy výjimečně plné.

Soubor Ensemble Inégal si získal evropské renomé svými objevnými nahrávkami geniálního českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Z jeho tvorby a z díla skoro zapomenutého českého komponisty Jana Josefa Ignáce Brentnera sestavil repertoár svého ostravského koncertu.

„Brentnerova hudba byla repertoárem našeho prvního cédé, které jsme natočili s barokní hudbou. Je to vůbec první nahrávka jeho hudby v Čechách. S úplně prvním nosičem nás ale  předešli kolegové v Bolívii, neboť Brentnerova hudba se dostala v 18. století do Bolívie s jezuitskými misionáři,“ vysvětluje umělecké šéf a dirigent Ensemble Inégal Adam Viktora.

Hlavní prostor dostala hudba Jana Dismase Zelenky. Soubor vybral Missu Sanctissimae Trinitatis - Mši k poctě nejsvětější trojice.

„Zelenka patří k těm několika málo úplně nejlepších skladatelům barokní éry. Je neuvěřitelné, že i dnes je ještě pořád velká část Zelenkovy hudby úplně neznámá,“ zdůrazňuje Viktora, jehož soubor už nahrál šest kompaktních disků se Zelenkovou hudbou.

Sopranistka Gabriela Eibenová patří k zakládajícím členům souboru a hudbu Jana Dismase Zelenky miluje a obdivuje. „Je to prokomponovaná, propracovaná a chytrá hudba, která je také plná citu, emocí a duchovní hloubky. Považuji ji za úplný vrchol toho, co v baroku vzniklo,“ říká pěvkyně.

Ensemble Inégal je proměnlivá sestava špičkových instrumentalistů a zpěváků. Ve Svinově si zahrál na nástroj šalimo, což je předchůdce klarinetu, také ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

„Měl jsem už příležitost s tímto souborem už vystupovat na koncertech. A před čtrnácti dny jsem byl u natáčení mše, kterou dnes uvádíme,“ říká Františák. Jako ředitel si pochvaluje rostoucí zájem o koncerty Svatováclavského hudebního festivalu. „Některé koncerty jsou vyprodané,“ potvrzuje.

Festival pokračuje dalšími sedmnácti koncerty, poslední bude 28. října v evangelickém kostele v centru Ostravy. Na programu je Svatební košile od Antonína Dvořáka. Hraje Janáčkova filharmonie Ostrava.