Sociální demokraté slaví vítězství v Jihomoravském i Zlínském kraji

Brno - Oranžová ovládla grafy výsledků voleb 2012 do zastupitelstev Jihomoravského i Zlínského kraje. Sociální demokracie získala na jižní Moravě 27,1 procent hlasů, těsně za ní se umístili komunisté s 18,7 procenty a lidovci se 17 procenty. Na Zlínsku je situace obdobná, ČSSD zde zvítězila s 21,7 procenty, druhé místo obsadila KDU-ČSL s 18,3 procenty. Pro komunisty hlasovalo 16,1 procent obyvatel Zlínského kraje. Pravice utrpěla mimořádnou porážku - ODS v obou krajích nezískala ani 10 procent. Celorepubliková volební účast byla nízká, nepřesáhla 37 procent.

„Podíváme-li se na výsledky krajských voleb, ve kterých drtivě zvítězila sociální demokracie, je jasně vidět, že si lidé nepřejí pravicovou koalici a odmítají návrhy reforem Nečasovy vlády,“ komentoval výsledek voleb hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Z výsledků je patrné, že si křeslo hejtmana udrží.

V Jihomoravském kraji lidé volili ve více než 1 400 volebních místnostech a vybírali 65 členů zastupitelstva. Na výběr měli z 23 kandidujících subjektů. Zlínský kraj je menší, má proto jenom 45 zastupitelských křesel, o která se ucházelo celkem 22 politických subjektů.

Lidé vybrali kandidáty do druhého kola senátních voleb

Zástupce do Senátu vybírali obyvatelé dvou jihomoravských (Brno-město, Břeclav) a dvou zlínských (Zlín, Vsetín) obvodů. Jelikož žádný ze senátních kandidátů v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů, čeká voliče už o týden později druhé kolo, kdy budou vybírat ze dvou nejúspěšnějších kandidátů.

V Brně průběžně zvítězila Eliška Wagnerová, která kandidovala s podporou Strany zelených. V druhém kole se utká s kandidátkou sociálních demokratů Stanislavou Slavíkovou.

Břeclav ovládl kandidát za ČSSD Jan Hajda, proti kterému se postaví Zdeněk Tesařík za KSČM.

Ve Zlíně nejvíce hlasů získal nezávislý kandidát Tomio Okamura. Druhé místo tam obsadil zlínský hejtman Stanislav Mišák za ČSSD.

Vsetín si největším procentem hlasů vybral kandidáta za KDU-ČSL Jiřího Čunka, který daleko za sebou nechal druhého v pořadí Jindřicha Šnejdrla za ČSSD.

ČSSD v prvním kole senátních voleb celkově zvítězila a má šanci obnovit si většinu v Senátu. S KSČM bude mít většinu jistě. Naopak ODS o čtyři křesla zřejmě přijde.

Volby se nesly v poklidném duchu

Podle policie se volby na jižní Moravě i na Zlínsku obešly bez jakýchkoliv incidentů. Neobvyklou situaci však v pátek večer musela řešit policejní hlídka v Brně. Od voliče dostala oznámení na předsedu komise jednoho z brněnských okrsků, který byl údajně v podnapilém stavu. Ukázalo se ale, že to nebyla pravda. „Za asistence pracovníka Krajského úřadu Jihomoravského kraje pak nařknutý předseda vykonal dechovou zkoušku. Ta byla negativní,“ informoval mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.

Krajské volby se konaly počtvrté

Zástupce do krajských křesel voliči vybírali už po čtvrté. Územně-samosprávné celky má Česká republika už 12 let, rozdělily ji na 13 krajů a hlavní město Prahu. V metropoli se ale volby do krajského zastupitelstva konají současně s volbami obecními.

V krajských volbách nejvíce křesel obhajovala ČSSD, která ve všech 13 regionech před čtyřmi lety porazila všechny soupeře a získala hejtmanská křesla - na jižní Moravě Michal Hašek a ve Zlíně Stanislav Mišák. Obsadila tehdy 280, tedy dvě pětiny míst v krajských zastupitelstvech. ODS v minulých volbách o 111 mandátů a 12 hejtmanů přišla. Má o stovku krajských zastupitelů méně než sociální demokraté.