Svá křesla v Zastupitelstvu Zlínského kraje si udrželo 19 lidí

Zlín - Svá křesla si po letošních volbách do krajského Zastupitelstva ve Zlínském kraji udrželo 19 lidí. Nově tak mandát zastupitele získalo 26 politiků, z nichž však někteří zdaleka nejsou v oboru nováčky. Mezi nimi je třeba lídr lidovců Jiří Čunek, zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09 a STAN) nebo dlouholetí starostové. V pětačtyřicetičlenném sboru usedne devět žen, což je o jednu méně, než bylo v končícím zastupitelstvu.

Volby vyhrála ČSSD, která ale ztratila šest z 18 mandátů, jež obhajovala. Devět sociálních demokratů včetně hejtmana Stanislava Mišáka a jeho náměstka Jaroslava Drozda si svá křesla udrželo. Mezi třemi nováčky je například starostka Chropyně na Kroměřížsku Věra Sigmundová, která je jednou ze čtyř žen, jež budou v zastupitelstvu hájit barvy ČSSD.

Proti tomu lidovci, kteří skončili ve volbách druzí a obsadí deset křesel, do vrcholného krajského sboru podobně jako po minulých volbách žádnou ženu nevyslali. Svá místa obhájili jen dva lidé, nováčků bude osm. Mezi nimi jsou kromě Čunka například i bývalý poslanec Ludvík Hovorka, zastupitel Kroměříže Pavel Motyčka či starostové Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek a Starého Města Josef Bazala.

Zastupitelé Zlínského kraje
Zastupitelé Zlínského kraje

Druhé největší zastoupení žen mají komunisté. Mezi šesti nováčky jsou tři ženy včetně krajské tajemnice strany Dagmar Butnikošarovské. Komunisté mají i nejmladšího ze zvolených zastupitelů, třiadvacetiletého Michala Kostku. Svá místa obhájili a klub na devět křesel doplňují tři nynější zastupitelé včetně lídra Ivana Mařáka.

Pravicové strany tratily

Třetí a poslední ze stran, která vyslala do krajského zastupitelstva ženy, jsou STAN a TOP 09. Voliči si vybrali kroměřížskou lékařku Lenku Mergenthalovou a také starostku Kunovic Ivanu Majíčkovou. Pětičlenný, tedy stejně početný jako po minulých volbách, klub Starostů se obměnil takřka kompletně. Svůj mandát uhájil pouze lídr kandidátky Petr Gazdík. ODS přišla volbami o šest křesel. Mezi pěti zástupci strany je jediné nové jméno, místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Mezi překvapení voleb patří neúspěch kroměřížské starostky Daniely Hebnarové, která byla na třetím místě kandidátky ODS a kterou kromě Blahy díky preferenčním hlasům přeskočili i vlčnovský starosta Jan Pijáček a starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Zemanovci míří do krajského zastupitelstva

Jediným subjektem, který usedne do krajského zastupitelstva nově, je Strana práv občanů - zemanovci, kteří však mezi čtyřmi svými zástupci nemají ani jedinou ženu. Lidé si zvolili i tvůrce legendárního slušovického družstva Františka Čubu, který díky preferenčním hlasům vyskočil z posledního místa kandidátky. Šestasedmdesátiletý Čuba je také nejstarším zvoleným kandidátem.

Přehled nových zastupitelů Zlínského kraje

ČSSD: Jaroslav Drozd, Milena Kovaříková, Ladislav Kryštof, Vladimír Mana, Stanislav Mišák, Petr Navrátil, Taťána Nersesjan, Hana Příleská, Vladimír Řihák, Věra Sigmundová, Ludvík Urban, Lubomír Vaculín

KDU-ČSL: Josef Bazala, Ondřej Benešík, Pavel Botek, Jiří Čunek, Ludvík Hovorka, Miroslav Kašný, Pavel Motyčka, Jindřich Ondruš, Zdeněk Pánek (nestraník), Petr Thaisz (Strana soukromníků ČR)

KSČM: Dagmar Butnikošarovská, Josef Čejka, Zdeňka Hlobilová, Michal Kostka, Jaroslav Kučera, Vítězslav Lapčík, Ivan Mařák, Marie Pěnčíková, Jiří Varga

TOP 09 a STAN: Miroslav Adámek (nestraník), Petr Gazdík (STAN), Ivana Majíčková (nestraník), Lenka Mergenthalová (TOP 09), Michal Špendlík (STAN)

ODS: Stanislav Blaha, Jiří Částečka, Libor Lukáš, Jan Pijáček, Josef Slovák

SPOZ: František Čuba (SPOZ), Luděk Galuška (nestraník), Lubomír Nečas (SPOZ), Josef Novák (SPOZ)