Pancová zůstává ve vazbě, naopak Novanskou soud propustil

Praha - Středočeský krajský soud propustil na svobodu další z obviněných v korupční kauze poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Jedná se o členku představenstva společnosti ML Compet Lucii Novanskou. Potvrdil to státní zástupce Petr Jirát. Naopak ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou soud ve vazební věznici ponechal. Kromě ní a Ratha zůstává za mřížemi také bývalý poslanec Petr Kott.

„Obviněná Novanská byla z vazební věznice propuštěna,“ uvedl Jirát. Odvolací soud tak změnil prvoinstanční rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ, který ženinu žádost na propuštění zhruba před měsícem zamítl. Uvedl, že by mohla pokračovat v trestné činnosti, a nevyhověl ani její nabídce na půlmilionovou záruku. 

Středočeský krajský soud již rozhodl také o Pancové. V jejím případě podle Jiráta prvoinstanční verdikt, který ponechal ženu ve vazbě, nezměnil. „Stížnost obviněné Pancové byla zamítnuta,“ uvedl. Kottův případ ještě odvolací soud podle jeho mluvčí Zuzany Steinerové neřešil. 

Spolu s Rathem skončilo ve vazbě 7 lidí, první propuštěnou byla Salačová

Spolu s Rathem skončilo v květnu ve vazbě sedm lidí. Nejprve byla propuštěna kladenská podnikatelka Ivana Salačová, která v případu vypovídala. Obchodnímu řediteli Konstruktivy Branko Tomáši Mladému pak v srpnu vypršela takzvaná koluzní vazba a z jiného důvodu vazebně stíhán nebyl. V říjnu pak soudy pustily z vazební věznice i šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského a předsedu představenstva společnosti Puro-Klima Martina Jireše. 

O Rahtově žádosti o propuštění z vazby je zatím rozhodnuto pouze nepravomocně. Okresní soud ji na počátku října zamítl. Uvedl, že se nadále obává, že by politik mohl utéct. Poslanec si proti verdiktu podal stížnost. 

Ratha kriminalisté v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu stíhání rozšířili kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Kromě poslance stíhá policie v kauze dalších deset lidí.