Do Břeclavi se vrátí po šestnácti letech výroba piva

Břeclav - Vlastního piva by se mohli dočkat už na jaře příštího roku obyvatelé Břeclavi. Tradice by se do města vrátila po téměř šestnácti letech, kdy jeho výroba zanikla. Bude tomu ale předcházet několikaměsíční rekonstrukce části bývalého areálu, kterému chce investor vrátit jeho někdejší historickou podobu. Vedení města tak doufá, že tento počin osloví i další investory.

Na opravy takzvané Staré a Nové varny, na kterou získal investor stavební povolení, půjdou desítky milionů korun. Pivovar budou dělníci opravovat na několik etap. „V první fázi opravíme hlavní budovu pivovaru. Postupně ale chceme opravit celý areál a otevřít ho veřejnosti pro různé kulturní akce a exkurze. Jeho součástí by měla být mimo jiné pivovarská restaurace,“ uvedl Jan Svoboda ze společnosti Zámecký pivovar Břeclav. Vedení firmy také plánuje obnovit původní vzhled budov. Například novobarokní průčelí na hlavní budově.

„Nechceme se jen vrátit k původní fasádě, chtěli bychom také zachovat původní strukturu areálu,“ vysvětlil architekt Libor Foukal. V příštích letech plánuje investor také vybudovat pivovarskou restauraci v areálu a otevřít ho veřejnosti.

„Dnes můžeme říci, že bychom chtěli první várku piva vyrobit na přelomu května a června. V prvním roce by se tak mohlo vyrobit až deset tisíc hektolitrů,“ představil záměr Jan Svoboda ze společnosti Zámecký pivovar Břeclav. Do budoucna by se toto číslo mělo podle plánů vedení firmy zvýšit. Výrobní kapacita pivovaru je až třicet tisíc hektolitrů ročně. Podle Svobody ale půjde spíše o lokální malý pivovar. Nový vlastník břeclavského pivovaru usiluje o proměnu chátrajícího objektu ve víceúčelový areál zaměřený na gastronomii, kulturu a podporu regionálních tradic.

Historie pivovarnictví v Břeclavi

První zmínka o vaření piva v Břeclavi pochází už z roku 1414. Budova pivovaru v blízkosti zámku byla postavena v roce 1901. Naposledy v ní vařil pivo místní pivovar Podlužan, který třetinu své produkce vyvážel na Slovensko. V roce 1996 však provoz pivovaru skončil. Zejména kvůli vysokým dovozním sazbám, které zavedlo Slovensko. Od té doby areál chátrá. Po uzavření provozu sloužil jako sklad a v bývalé stáčírně piv je nyní textilní výroba.


Břeclavský pivovar na historické pohlednici
Břeclavský pivovar na historické pohlednici
Více fotek
  • Břeclavský pivovar na historické pohlednici zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4053/405245.jpg
  • Historické fotografie z břeclavského pivovaru autor: Čt Brno, zdroj: Břeclavské muzeum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4053/405300.jpg
  • Historické fotografie z břeclavského pivovaru zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4053/405299.jpg

Na Břeclavsku tak přibude další pivovar. Provozovna v Mikulově vloni poprvé vyrobila osm set hektolitrů piva. Letos by podle plánu měla prodat až dvojnásobek. Také jinde v republice přibývají minipivovary. Na místním pivu si pochutnají například v Medlešicích, Kynšperku nad Ohří nebo Sedleci.

V roce 1992 Podlužan vystavil rekordních 225 tisíc hektolitrů piva. Třetinu produkce vyvážel na Slovensko. Vaz podniku zlomily zejména vysoké dovozní sazby, které zavedlo Slovensko po rozdělení společného státu. Problémy způsobil i odchod úspěšného sládka do Znojma a vysoké dluhy. Od roku 1996 pivovar chátrá.Zobrazit místo Minipivovary na jižní Moravě na větší mapě

Minipivovary na jihu Moravy

Líšeňský pivovar Brno
Minipivovar U Richarda, Brno-Žebětín
Pegas Brno
Švihák Hodonín
Zámecký pivovar Oslavany
Magistr Brno
Domácí restaurace a pivovar Magistr v Brně
Na Mlýně, Ratíškovice
Pivovar Moravský Žižkov
Kvasar Sentice
Mamut Mikulov
Minipivovar Pod Kněží horou v Bzenci
1. chodský pivovárek na Moravě v Šitbořících
Mazák Dolní Bojanovice
Xaver Blučina

Zdroj:http://pivni.info/minipivovary/