Romské organizace ocenily FN Brno za zaměstnávání etnických menšin

Brno – Titulem Ethnic Friendly se od dnešního dne může pyšnit Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Za zaměstnávání lidí z etnických menšin ji ocenily romské organizace. Po pěti letech udělování ocenění se značkou může pochlubit 56 zaměstnavatelů po celé zemi.

S předsudky lidí bojuje Daniela Čutová už od dětství. I když vždycky pracovat chtěla, sehnat místo nebylo snadné. „Neřeknou vám do očí důvod, neřeknou, že je to kvůli tomu, že jste Romka. Ale člověk to okamžitě vycítí, to máte natrénované od malička. Nikdo jiný to zřejmě nemůže pochopit,“ popsala Čutová.

Po několika neúspěších nakonec před rokem získala práci sanitářky na oční klinice ve Fakultní nemocnici Brno. „Narazila jsem na tuhle paní vrchní, která mě přijala, a bylo jí jedno, jestli jsem zelená nebo fialová,“ zavzpomínala na dobu, kdy hledala práci. Na oddělení jí prý nikdo ze spolupracovníků nedal najevo, že má jinou barvu pleti. „Jsem tady spokojená,“ dodala.

V brněnské fakultní nemocnici získaly práci desítky dalších lidí z etnických menšin. „Záleží nám na tom, jestli má člověk adekvátní kvalifikaci, jestli se k té práci hodí a umí komunikovat s pacienty. Na tom, jakou má barvu pleti nebo náboženské vyznání, nám nezáleží,“ popsala přístup nemocnice mluvčí Anna Mrázová.

Pojem „etnicky odlišné obyvatelstvo“

Vnímáme ve smyslu viditelných etnických menšin, tzn. jiných než majoritních skupin obyvatel daného státu, jejichž příslušníci obvykle vypadají na pohled jinak než příslušníci většinové populace. Díky tomu mohou být na základě stereotypů či předsudků vystaveni nerovnému zacházení. V České republice řadíme k viditelným etnickým menšinám např. Romy, Vietnamce, osoby afrického původu atd.

(zdroj: Ethnic Friendly)


Právě díky otevřenému přístupu k menšinám získala nemocnice certifikát Ethnic Friendly. Stejně jako dalších šest letos oceněných firem. Všem budoucím zájemcům o práci z řad Romů, Asiatů nebo černochů tato značka dává najevo, že tady mají dveře otevřené. Ocenění každoročně udělují romské organizace IQ Roma Servis a Romea.

Firmy a instituce oceněné v roce 2012

  • Strabag
  • Fakultní nemocnice Brno
  • Volnočasová, o.p.s. Praha
  • ALOP pozemní stavitelství
  • ZŠ Boleslavova, Praha
  • ZŠ Grafická, Praha
  • J+J školní jídelny

Ocenění Ethnic Friendly zaměstnavatel mohou získat firmy, státní instituce, školy nebo neziskové organizace za to, že se všemi zaměstnanci i zájemci o práci jednají bez předsudků. Certifikát má ocenit a zviditelnit ty, kteří tento princip naplňují.