Ostravská činohra se představí v Praze svým pojetím Čechova

Ostrava - Činohru Národního divadla moravskoslezského budou na letošní divadelní přehlídce Ostrava v Praze reprezentovat dvě čechovovské inscenace – Kuřačky, které napsala na motivy Tří sester pro ostravské divadlo Anna Saavedra a jedna z vrcholných her Antona Pavloviče Čechova Ivanov v nastudování Štěpána Pácla. Obě představení herci odehrají 28. října na Nové scéně Národního divadla, Kuřačky odpoledne, Ivanova večer.

Kuřačky, které režírovala Janka Ryšánek Schmidtová, už sklízejí úspěchy. Hlavní úspěch je, že představení lidi baví. Je permanentně vyprodané. Další je ten, že autorka Anna Saavedra letos dostala za tento text Cenu Evalda Schorma. O čem to je, hodně napovídá poddtiul Kuřaček - Něžná groteska o virtuálních láskách, pracujících ženách a mužích v domácnosti. Postavy tří sester a jednoho jejich bratra zůstaly zachovány, jen jejich starosti a touhy jsou však přenesené do dnešní Ostravy a jejich přístup k životu je dekadentnější. „Vždycky se mi zježí chlupy na rukou vzrušením, když si uvědomím, jaké jsem měla štěstí, že mi bylo umožněno zažít zkoušení Kuřaček v Ostravě. A teď se navenek tiše červenám nad tím, jaký je o ně ohromný zájem,“ uvedla režisérka Janka Ryšánek Schmidtová. V hlavních rolí excelují Renáta Klementová, Nikolu Birklenová, Petra Lorencová, Vladimír Polák a další.

Ivanov, kterého režíroval Štěpán Pácl, není rovněž doslovnou interpretací Čechova, ale charakter hlavní postavy je zachován. Ivanov je znuděný životem, neví, se kterou ženou má žít ani proč je vlastně na světě. Hlavní roli hraje Tomáš Jirman, jeho ženu Lada Bělášková a jeho velkou obdivovatelku, která by ho také chtěla, Veronika Lazorčáková.

Přehlídka Ostrava v Praze se poprvé konala u příležitosti kandidatury na titul Evoprské hlavní město kultury 2015. „Ostrava sice titul nezískala, festival Ostrava v Praze se ale líbil natolik, že tradice pokračuje,“ uvedla mluvčí divadla Viola Kučerová. Na festivalu, které pořádá město Ostravě, bude navíc od 22. října na piazzetě Národního divadla výstava Noblesa a syrovost. „Výstava ukazuje současnou podobu interiérů a exteriérů čtyř ostravských profesionálních divadel,“ doplnil Kučerová.