Příměstské skiareály se už také připravují na první sníh

Ostrava, Olomouc - Provozovatelé sjezdovek se už začínají chystat na zimu. V plném proudu jsou přípravy ve velkých střediscích nejen v Jeseníkách nebo Beskydech. Vylepšení čeká i malé vleky v nížinách. Jejich klientelu tvoří hlavně lidé z okolních měst, kteří tak nemusí za lyžováním jezdit stovky kilometrů.

Na svah do Hluboček u Olomouce je to z Hanácké metropole 14 kilometrů. Lyžaři z Prostějova jezdí zase jen 30 kilometrů do Kladek u Konice. Ostraváci mají sjezdovku dokonce v dosahu MHD. Konkurovat vysokohorským střediskům nemohou, ovšem stálé zákazníky si našli. „Zaměřujeme se na večerní lyžování pod umělým osvětlením, kdy klienti mohou přijet v podstatě po té páté, šesté hodině večer,“ říká majitel sjezdovky Vaňkův kopec Martin Kafka. Neusnout na vavřínech – heslo provozovatelů níže položených areálů. V Hlubočkách u Olomouce proto majitel loni pořídil nový vlek, rolbu i turnikety. Teď chce prodloužit svah na 700 metrů a připravuje i budování sedačkové lanovky.

Svah upravují i členové Sokola v Kladkách. Lidé se budou moci projet o 200 metrů dál. Celá sjezdovka tak bude mít také 700 metrů. Zbývá už jen získat několik povolení. Práce by tak mohly začít ještě letos. „Lidí tam jezdí dost, jsme v tom regionu jediná sjezdovka v okolí a snažíme se být cenově dostupní i těm nižším a středním vrstvám,“ tvrdí předseda TJ Sokol Kladky Jiří Křeček. Meteorologové jsou k začátku sezóny skeptičtí. V nejbližších týdnech podle nich sněžit nebude – nejdříve koncem prosince. Podle nich by mohlo brzy alespoň mrznout. Sníh ale v malých skiareálech netrpělivě vyhlížejí. Zasněžování je totiž každoročně největší výdajovou položkou na jejich účtech. Aby mohli začít, musí být alespoň čtyři dny mínus tři stupně pod nulou.