Třinecké muzeum zve na vánoční hru, živý betlém i výstavu

Třinec – Muzeum Třineckých železáren a města Třince zve na středu všechny zájemce na pestrý vánoční program, který tam bude od rána do večera. Vedoucí muzea připravila tradiční živý betlém, zpívání koled v podání různých souborů, dílny pro děti, na kterých si mohou vyzkoušet výrobu svíček, zpracování lnu, zdobení baněk a jiné dovednosti. Vrcholem programu bude loutkové představení Pojďme spolu do Betléma, které předvedou loutkoherci z loutkové scény Bajka Těšínského divadla a vystoupení skupiny historického šermu a tance.

„Těšínské divadlo nastudovalo vánoční komedii pro děti i jejich rodiče, která je inspirovaná barokními hrami. Děj začíná stvořením světa, vyhnáním Adama a Evy z ráje, pokračuje vražděním neviňátek až po narození Ježíše v Betlémě a příchod Tří králů,“ přiblížila vedoucí muzea Eva Zamarská. Dodala, že herci budou hrát venku, před budovou třineckého muzea. Odehrají tři představení, první začne ve třičtvrtě na devět, druhé ve čtřičtvrtě na jedenáct a třetí ve čtvrt na pět odpoledne.

Jako obvykle se mohou návštěvníci vánočního programu těšit na živá zvířata.

„Maskotem betlému bude pěvecký Štývarův dětský sbor pod vedením Aleny Kostkové, který bude zpívat koledy. Odpoledne předvedou vánoční písně žáci Základní umělecké školy Třinec a vystoupí také skupina Blaf,“ doplnila Zamarská. Na závěr pozvala Skupinu hitorického šermu a tance Rytíři svatého Grálu v Ostravy.

Ve výstavních prostorách muzea bude celý den navíc otevřená výstava Voňavé betlémy s ukázkami zdobení perníků a výstavou večerníkových loutek. Muzeum také vyhodnotí dětskou výtvarnou soutěž na téma Betlém, jak ho umím já.