Za padělání STK poslal soud recidivistu do vězení. Úřednice odešla s podmínkou

Brno - Městský soud v Brně uzavřel případ jednoho z nejrozsáhlejších podvodů s technickými průkazy. Soud poslal osmkrát trestaného Jana Hebelku do vězení na dva roky, magistrátní úřednici Bronislavě Houdkové uložil trest ve výši 14 měsíců s odkladem na 3 roky. Hebelka řidičům sliboval technickou kontrolu jejich auta, tu ale nikdy neprovedl. Formální administrativní správnost zajišťovala právě úřednice Houdková.

Více než dvě stovky lidí podvedli Jan Hebelka a magistrátní úřednice Bronislava Houdková. Dvojice vydělávala na řidičích, kterým se nechtělo vyřizovat technickou prohlídku, a svoje auto a doklady svěřili svému automechanikovi nebo známému. „Technickou zařídil můj kamarád, který předal auto panu Hebelkovi. Pak mu zaplatil 1 500 korun,“ řekl před soudem jeden za svědků. 

„Na technické jsem se svým autem nebyl, auto a doklady jsem dal známému. Ten mi auto za tři dny vrátil,“ popsal celý proces další ze svědků. Podvedení řidiči ale s novým razítkem o technické kontrole dostali často i novou registrační značku, o kterou vůbec nežádali. Aby mohla spoluobžalovaná magistrátní úřednice Bronislava Houdková vkládat do systému potřebné informace o provedení kontroly STK, musela oficiálně nahlásit poškození nebo ztrátu registrační značky. Touto úpravou v systému se pak podařilo zahladit stopy, takže ani běžná kontrola nemohla podvod odhalit.

Soudce Michal Zámečník dnes poslal v minulosti osmkrát trestaného Hebelku na dva roky do věznice s dozorem a uložil mu zákaz činnosti zprostředkování STK. Poškozeným navíc musí nahradit škodu. Vedle podvodu a padělání úřední listiny uznal soud Hebelku vinným také z krácení daně. Ve 40 případech totiž ojetá auta z dovozu fingovaně převáděl na svého invalidního známého, aby skutečným majitelům ušetřit tzv. ekodaň. Stát tak připravil o 200 tisíc korun. „Všeho lituji. Bohužel mi to tenkrát nedocházelo, bylo toho moc. Jezdil jsem s auty i na normální STK a nestíhal jsem,“ uvedl Hebelka před soudem. K nižšímu trestu se soud přiklonil poté, co zohlednil, že Hebelka peníze některým poškozeným vrátil a u dalších následně STK skutečně nechal provést.

Úřednici soudce odsoudil za přijetí úplatku a padělání listiny ke 14 měsícům vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Navíc musí zaplatit peněžitý trest 40 tisíc korun. Houdková dnes k soudu nepřišla.

Škoda se vyšplhala na 225 tisíc

Poškození řidiči se ve většině shodují, že o podvodu nevěděli. Za zprostředkování kontroly zaplatili většinou 1 200 až 1 500 korun, celková škoda se vyšplhala na 225 tisíc korun.

K dopadení padělatele paradoxně pomohl zloděj, který vykradl auto. V pohozené tašce pak policisté objevili falešná razítka a dokumenty, a tím se jim podařilo celou kauzu rozkrýt.

Ještě krátce poté, co kauza vyšla najevo, zůstávala úřednice zaměstnankyní magistrátu. Byla pouze převedena na jiný odbor. Za vložení záznamu do administrativního systému údajně požadovala 200 korun.