V Oticích mají největší adventní věnec v zemi

Otice - Největší adventní věnec v republice a možná dokonce na světě vyrobili v Oticích u Opavy. Bylo na něj třeba dvou vleček chvojí a osmdesát metrů kabelů s elektrickými svíčkami. Před obecním úřadem bude až do Tří králů.

Obvykle leží adventní věnce lidem doma na stole. V Oticích jej ale mají na malé louce před obecním úřadem. Věnec má v průměru 18,2 metrů. Na to, abyste ho obešli, potřebujete víc než minutu. S nápadem vyrobit obří věnec přišel obyvatel Otic Václav Pažout. Dal si ho jako dárek k pětašedesátým narozeninám. Na samotné výrobě se podílelo sedm lidí. Minimálně další stovka obyvatel Otic ale věnec dozdobovala a někteří dokonce nosili chvojí z vlastní zahrady. Osvětlený je stovkami žárovek na 80 metrech kabelu. „Nejdřív jsme měli takový návrh, že bychom to nechali na baterky, ale pak jsme zjistili, že ten efekt by nebyl takový. Pak jsme zjistili, že tady máme zakopaný kabel pro osvětlení venkovní, tak jsme to napojili na to,“ popisuje elektrikář Alois Pierník.

„Chtěl bych oslovit starosty z okolních obcí z celého kraje, ať se k nám připojí a můžem soutěžit, kdo udělá příští rok věnec ještě větší,“ vyzývá starosta Otic Vladimír Tancík. Příští vánoce totiž chtějí v Oticích ten letošní věnec ještě překonat.