Chlapec, který si vymyslel útok Romů, se soudu vyhne

Břeclav - Za křivé obvinění, že ho údajně zbila skupinka Romů, hrozilo šestnáctiletému Petrovi z Břeclavi až 1,5 roku vězení. V době spáchání činu mu totiž bylo patnáct let, a tak je trestně odpovědný. Břeclavské státní zastupitelství teď ale případ podmínečně odložilo. Historku, která vyvolala v Břeclavi protiromskou demonstraci vedenou DSSS, si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

Policie původně mladíkovo stíhání odložila, státní zastupitelství ale rozhodlo, že se případ musí řádně prošetřit a mladík musí být za své nařčení Romů, které mělo společensky závažné následky, obviněn. Teď státní zastupitelství případ znovu odložilo, ale podmíněně. Pokud Petr během jednoho roku poruší zákon, případ bude definitivně směřovat k soudu.

„Mladík k věci podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce,“ uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová, která potvrdila, že se jej policie rozhodla obvinit ve spolupráci s dozorujícím státním zástupcem poté, co mladík křivě svědčil i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi, o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi.

Místo, kde mělo dojít k napadení patnáctiletého chlapce
Zdroj: ČT Brno

Mladík po vážném zranění, které si způsobil, přišel o ledvinu. Stalo se to poté, co se pokoušel o cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Přitom se ale zřítil. Telefonicky pak přivolal matku. Když jej autem převážela do nemocnice, řekl jí, že jej zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu.

Kromě odebrané ledviny se léčil s poškozenou slezinou a játry. Operací mu lékaři zachránili život. Po procitnutí z narkózy zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, ale neřešil to. V Břeclavi se pak konala demonstrace 2 000 lidí kritizujících Romy. Občané města přišli s četnými výhradami na jejich adresu.