Jak vykrást byt? Návod na internetu

Ostrava - Internetem se šíří video s návodem, jak snadno překonat jakoukoli překážku při vykrádání bytů nebo nemovitostí. Otevření téměř každého zámku bez klíče a také bez násilí.  Podle odborníků nebezpečná věc, kterou už někteří zloději zneužívají. Podle právníků bude trestnou činnost autorovi videa velmi těžké prokázat.

Pro začátek stačí sada háčků a dva napínáky. Potom už jen pár šikovných rukou a téměř každý otevře jakýkoli zámek během několika sekund. Stačí se podívat na internet. „Vnímám to nedobře, protože je to nějaký návod na trestnou činnost, jak to ulehčit těm zlodějům,“ říká majitel zámečnické firmy Jan Boháček. Počty vloupání do objektů a nemovitostí v Moravskoslezském kraji se podle odborníků i policistů zvyšují a tento trend má pokračovat. „Moravskoslezští kriminalisté zaznamenali od ledna do konce listopadu v MS kraji přes sedm a půl tisíce případů vloupání do objektů, co se týká vloupání do bytů, ty tvoří zhruba sedm procent,“ uvedla mluvčí PČR Ostrava Soňa Štětínská. Zveřejnění nové metody - takzvaného lockpinkingu může zlodějům pomoci. S byty, které byly takto vykradeny, se odborníci setkávají už teď.

Více vykradených bytů novou metodou lock pickingu můžeme podle odborníků očekávat přibližně za rok. Tak dlouho může trvat zdokonalování v této technice. Prokázat těm, kteří video vyrobili a zveřejňují, navádění k trestné činnosti, bude podle právníků těžké. Ačkoli je lockpicking volně přístupný, současné trendy ve vykrádání nemovitostí jsou stále stejné jako před desítkami let. Nejčastějším nástrojem takzvaných bytařů je páčidlo.