Tišnov podle prorockého nápisu na radnici přežije konec světa

Tišnov – Napříč světadíly vrcholí přípravy na konec světa, který má podle mayského kalendáře nastat 21. prosince. Mezi nejbezpečnější místa, kde konec světa přečkat, patří jihomoravský Tišnov. Nápis na zdejší radnici totiž hlásá, že Tišnováci přežijí po konci světa ještě další čtyři roky.

Svoji současnou podobu získala radnice v roce 1905, kdy podle plánu Vladimíra Fišera vznikla zajímavá kresba připomínající dějiny města. Na východní straně radnice si Tišnováci nechali vytesat prorocký nápis.

Nápis na tišnovské radnici

„Tento dům ať potrvá až do konce světa, Tišnováci zůstanou po něm čtyři léta.“


Podle etnografů může nápis odrážet fakt, že obyvatelé města byli poměrně bohatí a svoje podzemní sklepy měli vždy naplněné dobrým jídlem a vínem. Obyvatelé z okolí si z nich proto dělali legraci, že když přijde konec světa, tak ho díky svým železným zásobám bez problémů přežijí. Čtyři roky by jim prý trvalo, než spořádají a vypijí všechny svoje zásoby. „Důvod, proč to tam tvůrce umístil, skutečně neznáme,“ dodal starosta Tišnova Jan Schneider (ČSSD).

Zatímco ostatní místa vzali ti, kteří v konec světa věří, útokem, Tišnovu se hysterie vyhnula. „Žádný zvýšený zájem o bydlení v Tišnově jsme bohužel nezaznamenali. I když je pravdou, že jsme uvažovali, že bychom mohli tohoto kouzelného nápisu využít v rámci propagace města. Nakonec jsme se rozhodli, že být Tišňovákem není něco, co by se dalo jen tak koupit,“ dodal Schneider.

Zachrání se i francouzské městečko nebo turecká vesnice?

Podle některých předpovědí přežije jen francouzské městečko Bugarach, kam právě proto míří tisíce nadšenců. Místní starosta však lidi od hromadného přílivu odrazuje. „Nejezděte sem, protože byste mohli mít problémy. Mohlo by to tu být fyzicky nesnesitelné,“ varuje.

Další z údajně jediných míst, která se zachrání, je vesnice v západním Turecku. Jeden z tamních obchodníků proto v jejím středu otevřel obchod s předměty, které mají návštěvníkům možná brzy překonanou apokalypsu navždy připomínat. S takzvaným vínem soudného dne slaví v regionu obrovský úspěch.


Hudbou proti konci světa a pro charitu

Dvanáct kapel a řada dalších hudebníků vystoupí dnes v Praze, Brně a Ostravě na Koncertu proti konci světa. Na koncertech zazpívají The Tap Tap, Support Lesbiens, Chinaski, Mandrage, Pavel Šporcl, Tatabojs, Charlie Straight, Xindl X nebo Buty. V závěru večera se všechna tři města propojí telemostem při společném zpěvu písně kapely The Tap Tap Konec světa – zrušeno.

Přímý přenos z koncertu můžete sledovat od 21:25 hodin na ČT1.


„Využijme tuto jedinečnou příležitost k zamyšlení nad tím, v jakém stavu chceme jednou svět předat našim dětem,“ popsal manažer koncertu Šimon Ornest. Hlavním cílem trojkoncertu, který začíná na všech místech ve 21 hodin, je získat peníze na vybavení multifunkčního bezbariérového vzdělávacího centra Studeo při Jedličkově ústavu v Praze. Centrum potřebuje 25 milionů.