Jihomoravské opozici se nelíbil rozpočet, koalice ji přehlasovala

Brno - Pouze půlhodinová debata mezi koaličními zastupiteli a opozicí dnes předcházela projednávání rozpočtu Jihomoravského kraje na příští rok. Příjmy totiž budou nižší než výdaje, a tak byl kraj nucen škrtat. Opozici, která je v menšině, se však nelíbilo, že méně peněz dostanou například boskovická pohotovost či projekty na rozvoj venkova a životního prostředí. A také to, že si chce kraj peníze půjčovat od Evropské investiční banky. Kritizovala také výši částky, kterou kraj dá na oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Přesto byl schodkový rozpočet nakonec schválen. Příjmy přesáhnou pět miliard, výdaje budou přibližně o miliardu vyšší.

Kraj přijde o část příjmů kvůli novému zákonu o rozpočtovém určení daní a bude muset šetřit například na dotacích organizacím, které nezřizuje.  „Změnou celostátní legislativy se sníží daňové příjmy kraje a zároveň se zvýší výdaje kvůli zvýšení některých daňových sazeb. Výše dotací je proto v některých ohledech menší než v jiných letech,“ řekl dnes při projednávání rozpočtu hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Kvůli škrtům ale přijde boskovická nemocnice o půl milionu na lékařské služby pro dospělé a děti a také pro zemřelé z Boskovicka i Blanenska. Bez peněz z kraje tyto služby nemocnice nebude schopná vykonávat.

„Podle nás by se měl přehodnotit celý rozpočet, který je výrazně schodkový. Právě kvůli nižším příjmům. Nelíbí se nám, že je v plánu jej sanovat devítisetmilionovou půjčkou. Takové čerpání peněz by se mělo omezit,“ navrhoval například lídr opoziční ODS Jiří Crha, který je členem finančního výboru.

První náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) je však přesvědčen, že je rozpočet připravený velmi uvážlivě. Půjčku z Evropské investiční banky chce totiž kraj využít na dofinancování pouze těch projektů, které jsou spojené s vysokými evropskými dotacemi.

Crha však kritizoval i další projekty, které je potřeba prověřit. Nelíbí se mu efektivita společnosti CEJIZA, která zajišťuje centrální nákupy zboží a materiálu pro krajské organizace. Vlna kritiky se snesla také na práci agentury, kterou kraj platí za organizaci rodinných pasů, i na 16 milionů, jež mají být investovány do oslav příchodu Cyrila a Metoděje. „Dalo by se to podle mého názoru pořídit daleko levněji,“ namítal Crha.

Hejtman Michal Hašek mu v této kritice oponoval. „Oslavy výročí příchodu věrozvěstů jsou velmi významné. Přilákají desítky tisíc návštěvníků a církevních a státních představitelů, částka je maximální. Doufám, že nebude vyčerpaná celá,“ prohlásil hejtman. Na společnost CEJIZA a rodinné pasy se ale podle svých slov podívá. Stejně jako na problémy boskovické pohotovosti.

Nakonec byl rozpočet přijat 52 hlasy. Sedm zastupitelů bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Janu Vitulovi (TOP09), který je v opozici, se podařilo prosadit, aby o investičních akcích do školství do budoucna hlasovalo zastupitelstvo a nikoliv jen krajská rada.

Krajský rozpočet se podle hejtmana připravoval zhruba deset dní. K návrhu se letos vyjádřilo 59 občanů. Kraj si nechal zpracovat průzkum, podle něhož jsou pro lidi nejdůležitější investice do dopravy, sociálních služeb, zdravotnictví a školství, zejména oprava silnic a rozšiřování kapacit v domovech pro seniory. Výraznější oprava silnic ale se současným rozpočtem není podle hejtmana možná. „Pokud máme výrazně opravit dopravní infrastrukturu, musíme vymyslet razantnější řešení, než je nyní možné,“ uvedl Hašek. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Správy a údržby silnic (SÚS) Jihomoravského kraje Aloise Vybírala je zhruba polovina silnic na jihu Moravy v nevyhovujícím stavu.