Policie má pomocníka proti zlodějům

Brno - Velká nákupní centra před Vánocemi lákají nejen davy nakupujících. Svou příležitost tam vidí i nenechavci, kteří těží z neopatrnosti lidí. Zejména na parkovištích při vykládání nákupních košíků dochází často ke krádežím cenností, když lidé odcházejí z nákupů. Policisté teď využívají pomocníka, který se osvědčil při demonstracích.

Jedni jezdí do nákupních center nakupovat, druzí okrádat. Před těmi druhými teď varuje brněnská policie. Parkoviště u supermarketů totiž doslova okupují zloději. Lidí, kteří se nechají okrást, je stále víc. Zloději je během pár vteřin připraví o peníze i další cennosti.

V terénu jsou denně desítky policistů nejen v uniformách, ale i v civilu. Letos začali používat i speciální vůz, pomocí něhož mohou monitorovat velkou plochu. To dosud využívali při příležitostech, kde se sešlo hodně lidí – například při demonstracích nebo sportovních akcích. Teď před Vánocemi pomocí vozu monitorují i parkoviště u velkých nákupních středisek.

„Zaměřujeme se na místa s největší koncentrací lidí, což jsou teď před Vánocemi nákupní centra,“ vysvětlil nasazení monitorovací techniky policejní mluvčí Pavel Šváb. Nárůst krádeží podle něj i díky zvýšenému dohledu není tak velký jako obvykle. I když policisté budou na parkovištích hlídkovat až do Štědrého dne, upozorňují na to, že by lidé neměli svojí neopatrností vybízet zloděje ke snadné kořisti.