Nemocnice v Olomouckém kraji přijdou o desítky lůžek

Olomouc - O desítky akutních lůžek přijdou v roce 2013 nemocnice v Olomouckém kraji. Vyplývá to z předběžných dohod se zdravotními pojišťovnami. Rušení některých oddělení nebo dokonce celých nemocnic ale v regionu nehrozí.

Fakultní nemocnice v Olomouci podepíše smlouvu s pojišťovnami zřejmě na přelomu roku. V tuto chvíli ještě všechny strany ladí technické detaily dokumentů. Pacienti se ale podle vedení největšího zdravotnického zařízení v kraji žádných výrazných změn obávat nemusí. „Jediný větší zásah je, že se ruší lůžkové oddělení na Klinice pracovního lékařství, ale i o tyto pacienty se postaráme v rámci interních oborů,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. Smlouvu s pojišťovnami ještě nepodepsali ani v Prostějově, Přerově, Šternberku a Šumperku. Už teď je ale jisté, že nemocnice v těchto městech přijdou celkem o zhruba čtyři desítky lůžek. „Vzhledem k celkovému počtu lůžek to však bude nepatrná změna, kterou pacienti prakticky nepocítí. Věříme, že pokud se nám nepodaří uzavřít dlouhodobou smlouvu s pojišťovnami ještě v letošním roce, dohodneme se na počátku roku příštího,“ uvedla mluvčí Středomoravské nemocniční Hana Szotkowská. Smlouvy s pojišťovnami zatím nemá ani Jesenická nemocnice. Podle jejího ředitele ale k podpisu dojde začátkem roku. Dlouho přitom hrozilo, že jednání mezi nemocnicemi a pojišťovnami skončí patem. Strany se totiž nemohly dohodnout na kompromisu, který by vyhovoval všem. Jenže pokud by zdravotnická zařízení neměla od ledna smlouvu, mohlo by se to odrazit v péči o pacienty.

Smlouvy zatím nepodepsala ostravská fakultní nemocnice ani zdravotnická zařízení, která patří Moravskoslezskému kraji. Podepsáno hlásí pouze nemocnice Třinec - Podlesí a Český Těšín, které jsou v síti Agel. V regionu nezanikne žádné oddělení, kolik postelí nemocnice zruší, bude jasné na začátku příštího roku.