Ostrava prodá plynárenská zařízení, utrží přes 360 miliónů korun

Ostrava - Ostravská plynárenská zařízení a pozemky budou měnit majitele. Rozhodli o tom městští zastupitelé na mimořádném zasedání v pátek 21. prosince.

Vysokotlaké plynovody v Hošťálkovicích, v Martinově a v Plesné v celkové délce přes tři kilometry, nízkotlaké a středotlaké plynovody, regulační stanice i pozemky, to vše město prodá společnosti SMP Net. Firma je jednou z distribučních společností energetické skupiny RWE.

Stanovování ceny vycházelo z odborné analýzy, celkem město získá přes 360 miliónů korun. První splátku město získá do 30 dnů od uzavření kupní smlouvy, další peníze pak přijdou ve čtyřech dalších splátkách. Celá transakce bude dokončena v roce 2016.

Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) město o odprodeji plynárenských zařízení uvažovalo už několik let. Nyní se mu podařilo se společností dohodnout. Podmínkou však bylo, aby se prodej uskutečnil do konce roku. Město proto svolalo mimořádné zasedání zastupitelstva.

Současně se však jedná o změnu především formální. Městská plynárenská zařízení již od roku 1994 provozuje a udržuje Severomoravská plynárenská – a právě ta je zcela ve vlastnictví SMP Net.

Kajnar už dříve uvedl, že zatím není přesně určeno, na co město peníze získané z prodeje použije. Podle primátora však město zřejmě v nejbližší době bude usilovat například o opětovné získání pozemků v blízkosti Ostravského muzea. Město je v minulosti prodalo, ale soukromá firma podle Kajnara od původních záměrů ustoupila. Peníze by tak mohly být využity například na opětovný nákup těchto pozemků.