Muže, který spadl ze stromu, pomohl zachránit jeho pes

Otrokovice - Hasiči v lese u Otrokovic na Zlínsku pátrali po muži, který při trhání jmelí spadl ze stromu. Kvůli zranění hlavy se nemohl pohybovat. Hasičům při hledání zraněného muže pomohl i jeho pes, který je v hustém lesním porostu navigoval štěkotem. Záchranáři prochladlého muže převezli do nemocnice.

Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje řekl, že hasiče o pomoc požádala partnerka zraněného muže, který se ráno se svým pesem vydal na procházku do lesa u Otrokovic a dlouho se nevracel. Když operátorka tísňové linky zavolala na jeho mobilní telefon, tak se od muže dozvěděla, že spadl ze stromu v lese a zranil si hlavu.

Do lesa u Otrokovic ihned vyrazili hasiči z několika místních sborů, kteří vytvořili rojnici a hledali zraněného muže, jenž ležel na zemi v mrazivém počasí. „Současně byla přes operační středisko hasičů vyžádána zpřesňující lokalizace mobilního telefonu u operátora. Muž navigoval záchranáře prostřednictvím operačního střediska hasičů a pomocí zesilujícího se zvuku sirény puštěné z jednoho ze zásahových vozidel,“ uvedl Rušar.

Pes pomohl zachránit svého pána
Pes pomohl zachránit svého pána

Po necelé hodině se hasičům v lese podařilo přiblížit k místu, kde zraněný muž ležel. „Na místo je posledních několik desítek metrů vedl štěkot psa, který byl uvázán u stromu poblíž majitele. Zraněný muž byl při vědomí, které však již občas ztrácel. Byl zaklíněn v kmenech stromů,“ řekl Rušar.

Hasiči zraněného muže opatrně vyprostili z kmenů a první pomoc mu na místě pádu poskytl lékař. Hasiči poté museli prosekat cestu lesem, aby mohl být muž přenesen na nosítkách k sanitce. Operační důstojník tedy mohl odvolat policejní vrtulník s termovizí, který už byl kvůli mrazivému počasí připraven vzlétnout.

Pátrání po zraněném muži podle Rušara výrazně usnadnilo telefonické spojení. „Hasiči proto doporučují všem, kdo se vydávají na výlety do přírody v jakémkoliv ročním období, aby měli své mobilní telefony vždy nabité a nachystané na zavolání případné pomoci,“ podotkl Rušar.