Hlavní tahy jižní Moravy sjízdné, na vedlejších jsou ale problémy

Brno - Zatímco všechny hlavní silniční tahy na jihu Moravy i komunikace v Brně jsou bez problémů sjízdné, na vedlejších a výše položených cestách regionu je nutné, aby byli řidiči velmi opatrní. Místy je totiž pokrývá zledovatělá vrstva sněhu. Brzy ale odtaje. Teploty se dnes budou v regionu pohybovat nad nulou, na Štěpána vystoupají až na plus šest stupňů Celsia.

Opatrnost je nutná v podstatě na všech výše položených silnicích druhých a třetích tříd. Velké riziko hrozí zejména v přírodně chráněných oblastech, v nichž je zakázán chemický posyp. Bez použití soli led nemohl odtát a pokrývá jej jen štěrk.

Jde například o Moravský kras na Blanensku, kde po nedělním mrznoucím dešti, který vytvořil náledí, nebyla sjízdná silnice Olomučany-Adamov. Motoristé by měli být opatrní i v Bílých Karpatech na Hodonínsku nebo u Vranova nad Dyjí na Znojemsku.

Déšť a náledí způsobily na jihu Moravy v neděli okolo 50 dopravních nehod. Všechny byly lehké. I přes dopravní komplikace přinesl dnešek obyvatelům regionu milou změnu; Štědrý den budou mít totiž po dlouhé době i se sněhem. Toho je na jižní Moravě každou zimu málo, protože má v republice nejteplejší klima.