V den narození Krista se do Betléma sjely tisíce poutníků

Betlém (západní břeh Jordánu) – Na Štědrý den se do Betléma, kde se podle tradic narodil Ježíš Kristus, sjely tisíce poutníků, turistů a místních křesťanů. Letošní oslavy mají podle agentury AFP pro řadu Palestinců zvláštní význam, protože Palestina před měsícem získala v rámci OSN status nečlenského pozorovatelského státu. 

Během dne jsou pro poutníky připraveny koncerty a různá představení. Ceremonie vyvrcholí na náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně v Betlémě, která je vystavěna na místě, kde podle křesťanů Marie porodila Ježíše. Půlnoční mši ve zdejší bazilice bude stejně jako loni sloužit jeruzalémský patriarcha Fuád Tval.   

Na náměstí se již za zvuků bubnů a dud shromáždily oddíly skautů, událost sledovaly stovky turistů. Oslav se tradičně zúčastňují i prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás a předseda palestinské vlády Salám Fajad.     

Věřící v bazilice Narození Páně v Betlémě
Věřící v bazilice Narození Páně v Betlémě

Patriarcha Tval před týdnem na předvánoční tiskové konferenci ocenil rozhodnutí OSN povýšit palestinský status a vyzval k podniknutí „kroků, které povedou k míru a stabilitě v regionu“.   

„Izrael nyní může vyjednávat na rovné úrovni dvou států pro dobro všech,“ řekl Tval. Dodal, že nevyřešená otázka Palestiny zůstává příčinou všech konfliktů v oblasti a že americký prezident Barack Obama by měl bezodkladně pracovat na posunutí mírového procesu vpřed.  

O Vánocích se biblické město obvykle hemží turisty a křesťanskými poutníky. Dvě třetiny z padesáti tisíc obyvatel Betlému tvoří muslimové a během roku tu jsou křesťané v menšině. 

Věřící v bazilice Narození Páně v Betlémě
Věřící v bazilice Narození Páně v Betlémě