Po boku želivských premonstrátů prožívají Vánoce dvě desítky věřících

Želiv (Jihlavsko) - Klášter v Želivě nabízí věřícím na Vánoce neobvyklý program. Prostory kláštera se na pět dní otevřely těm, kteří chtějí svátky strávit především duchovně. Dny prožívají při společných modlitbách, jídle nebo procházkách.

Marie Pravodová nedávno přišla o dceru i manžela. Mezi zdmi želivského kláštera tak hledala především klid a příjemnou společnost. „Já jsem vysloveně potřebovala zastavení, abych si sama rozmyslela svůj další život. Tady mám čas číst a všechno promýšlet,“ popsala návštěvnice kláštera.

Do kláštera spolu s Marií Pravodovou dorazilo dalších 16 lidí z Česka i Slovenska. Do kláštera přijeli už v pátek 21. prosince a stráví zde vánoční čas až do Štěpána. Společně chodí na bohoslužby, vidí se při obědech a večeřích, dívají se na filmy nebo si jen tak povídají. „Otci premonstráti nás dobře živí – jak fyzicky, tak duchovně,“ potvrdila Marie Pravodová.

„Tady lidé mají možnost prožít Vánoce v tichu, klidu. Mohou si uvědomit si, že Vánoce jsou o tom, aby se Ježíš narodil v srdci člověka,“ vysvětlil páter Tadeáš Róbert Spišák. Podobný program nabízí želivští premonstráti i na Velikonoce.