Klasika Viva příští rok nabídne deset koncertů

Šumperk – Cyklus Klasika Viva nabídne letos lidem z Šumperka i Jeseníku v průběhu roku 2013 deset koncertů. Tradiční série koncertů vážné hudby začne v únoru. Půjde už o 14. ročník. Každoročně akci navštíví asi tři tisíce posluchačů.

„Nic podobného do té doby v Šumperku ani v Jeseníku neexistovalo. Chtěl jsem, aby ve městě, které je velice kulturní, byly pravidelné měsíční klasické koncerty,“ vysvětluje, jak tradice vznikla, organizátor akce Roman Janků. Sérii koncertů zahájí v únoru v Klášterním kostele v Šumperku Motýli Šumperk a Jana Boušková se svou harfou. „V prvním pololetí chystáme šest koncertů. Dramaturgie prvních čtyř je přitom spojena s festivalem Šumperské preludium, které v roce 2013 oslaví již 40 let svého trvání,“ doplnil Janků. Dva z těchto, koncertů navíc lidé uslyší také v Kapli v Jeseníku. Vystoupí tam kytarista Lubomír Brabec a americko-korejské klavírní duo. V Šumperku budou moci v prvním pololetí zhlédnout návštěvníci také vystoupení sopranistky Jany Wallingerové a klavíristy Martina Hrocha, vystoupení Panochova kvarteta či Tria La Muzika. Na druhé pololetí chystají organizátoři další čtyři koncerty.

První ročník cyklu Klasika Viva se uskutečnil v roce 2001. V minulosti na přehlídce vystoupili například houslista Pavel Šporcl, zpěvačka Radka Fišarová či Talichův komorní orchestr. Tečku za letošním ročníkem udělala v polovině prosince svým koncertem sopranistka Eva Urbanová. O její vystoupení byl obrovský zájem, podle pořadatelů jej navštívilo na 800 posluchačů.

Kytarista Lubomír Brabec
Kytarista Lubomír Brabec