Neznámý vandal vykradl kasičku pod vánočním stromem

Kyjov – Za bílého dne rozbil a vykradl o víkendu neznámý vandal charitativní kasičku v Kyjově. Už od začátku prosince tam lidé přispívali na Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Kolik peněz si zloděj odnesl, nikdo přesně neví. Ze zkušenosti organizátorů to bylo zhruba tisíc korun. Dnes provizorní kasičku někdo vykradl znovu.

Kasička u kyjovského vánočního stromu se už několik týdnů plnila mincemi i bankovkami. Vidina snadného zisku zlákala také neznámého pachatele, který v sobotu krátce po 14. hodině kasičku rozbil a odnesl si z ní většinu peněz. „199 korun přesně – to je všechno, co nám tady ten nebožák nechal,“ řekl organizátor sbírky a ředitel občanského sdružení Omega plus Vladimír Výleta.

Po zloději už pátrá policie. „Snažíme se přijít na to, kdo je schopný takový čin provést – podle identifikačních znaků, které máme ze záznamů kamer, jako i z našich zkušeností. Většinou jsou to lidé bez domova, často také narkomani a alkoholici. Jde tedy o lidi, kteří potřebují peníze za každou cenu,“ uvedl zástupce velitele Městské policie Kyjov Jiří Šťastný.

V době natáčení štábu ČT v Kyjově přišla od strážníků další nepříjemná zpráva - někdo ukradl peníze i z provizorní kasičky, kterou sdružení na náměstí dalo místo té zničené. Nenechavce dnes zachytily i bezpečnostní kamery. I po něm už policie pátrá.

  • Zloděje zachytily kamery městské policie
    Zloděje zachytily kamery městské policie zdroj: ČT Brno
  • Poničená kasička po "návštěvě" zloděje
    Poničená kasička po „návštěvě“ zloděje zdroj: ČT Brno

Starosta Kyjova František Lukl (nez.)

„Já jsem humanista, ale kvůli takovýmto darebákům bych nechal na náměstí postavit pranýř a nechal jim naložit dvacet ran sukovicí na záda. Nic jiného si totiž nezaslouží.“


Kasičku si zloději vyhlédli už pětkrát

Ke kasičce u vánočního stromu v centru Kyjova míří zloději opakovaně. I vloni a předloni někdo peníze ukradl. Podobně jako tentokrát zloděj bral především bankovky, mince ho příliš nezajímaly. Zatímco loni zloděj pokladničku násilím otevřel v noci krátce před začátkem silvestrovských oslav, o rok dříve kasičku nerozbil, ale bankovky jen důmyslně vytahal ven. Organizátoři sbírky potom kasičku zabezpečili, ale ani to zloděje neodradilo.

Poprvé kasička zloděje přilákala už před šesti lety. Muž tehdy po několika dnech přišel peníze anonymně vrátit i s omluvou, že v osudný den byl opilý.

Občanské sdružení Omega plus pořádá sbírky pro nadaci už třináct let. Za tu dobu se v kasičce u vánočního stromu shromáždilo zhruba 20 tisíc korun.