S lyžemi do Jeseníků můžete vyrazit

Jeseník - S poměrně dobrými sněhovými podmínkami mohou počítat lyžaři, kteří zamíří do jesenických hor. Na svazích leží průměrně přes půl metru sněhu, jde především o sníh technický. Větší návštěvnost očekávají provozovatelé středisek především o víkendu. Doufají, že se na horách také ochladí. Návštěvnost lyžařských středisek je prozatím srovnatelná s loňským obdobím. Lyžuje se zatím bez front u vleků, větší nápor lyžařů a rekreantů se očekává od pátku. Sněhové podmínky se v různých místech liší.

Například v lyžařském středisku v Přemyslově leží 70 až 90 centimetrů sněhu. „Podmínky jsou velice dobré, nyní nám tady sněží. Sjezdovka je vysněžena celá, červená trať je z poloviny, jakmile přijdou mrazy, tak ji dosněžíme. Je to příjemné lyžování,“ řekl zástupce střediska Jaroslav Podzimek.

V Koutech na Šumpersku leží na svazích 60 až 70 centimetrů sněhu. I tam do kvality sněhu na sjezdovkách oteplení podle provozovatelů nijak nezasáhlo, teploty se ve středisku stále pohybovaly kolem nuly.

Zalyžovat si mohou lidé bez problémů i ve středisku v Hlubočkách vzdáleného jen pár kilometrů od Olomouce. Sníh je, leží ho tady zhruba 35 centimetrů. Do 1. ledna určitě pojedou i všechny tři vleky, funguje i lyžařská školka.

Podle dispečera Horské služby v Jeseníkách Jaroslava Tejnského se do hor mohou vydat i běžkaři, zaběhat si mohou na trasách ve směru na Švýcárnu a Praděd, při cestě na Červenohorské sedlo musejí ale počítat s tím, že se na trase objevují kameny. Teploty se na horách nyní pohybují pod nulou, sněží a panuje mlha.