Zemědělce letos postihla neúroda, žně měli naopak milovníci umění

Jižní Morava/Zlínsko - Otevření vily Tugendhat, zahájení rekonstrukce barokních jízdáren v Lednici a první Jízda králů pod hlavičkou UNESCO - na poli kultury a umění si obyvatelé Jihomoravského i Zlínského kraje přišli na své. Horší už to letos bylo se zemědělskou úrodou, která je nejslabší za posledních třicet let.

Kultura

Po dvou letech oprav se v březnu pro veřejnost otevřela brněnská památka UNESCO - vila Tugendhat. Rekonstrukce za téměř 160 milionů korun vrátila vile její původní vzhled ze 30. let. Funkcionalistický skvost přilákal stovky návštěvníků hned v prvních dnech po otevření. Ti se mohou těšit na dva prohlídkové okruhy. Od jara se pak opět zpřístupní i přilehlá zahrada.

Brno letos po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem zpřístupnilo také poslední část historického podzemí. Kostnice pod kostelem sv. Jakuba se pro veřejnost otevřela v červnu. Odhaduje se, že v kostnici bylo pohřbeno více než 50 tisíc lidí. Pozůstatky přitom odkazují k obětem třicetileté války, švédského obléhání Brna nebo na oběti morových ran z dob středověku.

Podobný úspěch snad přinese rekonstrukce barokních jízdáren v areálu lednického zámku. Oprava koníren v Lednicko-valtickém areálu bude stát asi půl miliardy. Po pětadvaceti letech se podařilo Lednici získat dotace od Evropské unie a Ministerstva kultury. Pokud půjde vše podle plánu, skončí opravy už koncem příštího roku.

Svůj boj za opravu zámku nevzdávají ani v Moravském Krumlově. Od jara je populární cyklus Slovanská epopej umístěn v Praze, ačkoliv celé roky náležela tato série Muchových pláten právě Krumlovu. Ten se letos na podzim pustil do rozsáhlé rekonstrukce zámku, aby co nejdříve získal Slovanskou epopej opět zpátky.

Moravský Krumlov sice o svou turistickou atrakci přišel, Brnu se ale naopak dařilo. Ke 190. výročí narození brněnského otce genetiky, Gregora Johana Mendela, se městu podařilo získat vzácný rukopis Pokusy s rostlinnými hybridy. Právě v tomto díle položil opat Mendel základy pro budoucí vědní obor. Po pětadvacetiletém sporu se v únoru vrátil spis z Německa zpátky do Brna.

Zatímco Mendelův rukopis bude vystavován jen příležitostně, široká veřejnost měla letos možnost spatřit v Brně vzácné kresby Leonarda da Vinci. Bylo to vůbec poprvé, kdy dílo tohoto velikána umění zavítalo do České republiky. Až do března mohli Brňané navštívit výstavu Obrazy mysli / Mysl v obrazech, kterou uspořádala Moravská galerie v Brně ve spolupráci s drážďanským muzeem.

Leonardo da Vinci – A cranium sectioned (1489)
Zdroj: archiv Moravské galerie v Brně

Na prknech, která znamenají svět, se dařilo Květě Fialové. Ta hostovala ve Slováckém divadle ve hře Oskar a růžová paní. Naopak nepříliš velký úspěch měla hra Národního divadla Brno Černá madona brněnská. Tu si objednalo vedení radnice, aby oživilo historii obléhání města švédskými vojsky.

Právě Národní divadlo Brno vstoupí do dalšího roku bez svého ředitele. Dlouhodobě kritizovaný Daniel Dvořák rezignoval na svůj post už v září letošního roku. Podle jeho slov byly důvodem časté zásahy politiků do chodu instituce. Ze své funkce ředitele brněnské filharmonie odešel také Zbyněk Matějů. Ten argumentoval tím, že již nemá co nového filharmonii nabídnout. Taktéž byl zaskočen množstvím úředničiny, která se s ředitelským postem pojí.

Naopak novou šéfku získal v prosinci brněnský Dům umění. Rada města vybrala do vedení Terezii Petíškovou. Tato teoretička umění a pedagožka převzala Dům umění po pětiletém vedení Rostislavem Koryčánekem. Ten byl ze své funkce odvolán před Vánocemi.

Poprvé se letos pod hlavičku UNESCO konala i tradiční Jízda králů v Kunovicích. Každé dva roky přiláká tato krojovaná událost tisíce návštěvníků. Na rozdíl od té známější – vlčnovské se totiž kunovická Jízda králů nejezdí každý rok. Slavilo se i v nedalekém Uherském Hradišti, které se stalo letošním historickým městem roku.

Doprava a výstavba

Velmi očekávanou událostí se letos stalo spuštění registru vozidel. To trvalo několik týdnů, přičemž ani teď registr nefunguje tak, jak by si úředníci představovali. V zatěžkávací zkoušce sice uspěl, ale při velkém vytížení zpomalil.

Radostnější událostí v dopravě se v letošním roce stalo zprovoznění nového Královopolského tunelu. Na něj brněnští řidiči čekali šest let. Tunel usnadní dopravu především tisícům řidičů, kteří cestují z brněnského severu na jih. Královopolský tunel je dlouhý 1 237 metrů a jeho výstavba vyšla na dvanáct miliard korun. Vedení města si tak od nové zkratky slibuje úbytek aut v centru. Nyní se řidiči dostanou například z Králova Pole do Žabovřesk za pár minut.

Úspěšné zahájení provozu nehlásí jen dopravní stavby. V říjnu se v Brně otevřelo špičkové lékařské a výzkumné centrum ICRC. Po letech sporů se tak konečně v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny otevřelo lékařské centrum za bezmála pět miliard korun. Brněnské univerzity se letos zase pustily do výstavby technologického institutu CEITEC, který má být hotový za dva roky. Středoevropský technologický institut má do Brna přitáhnout přední evropské a světové vědce.

Zemědělství a infrastruktura

Letošní počasí příliš nepřálo úrodě. Kvůli suchu a velkým mrazům se zemědělcům nepodařilo sklidit ani obilí, ani ovoce. "Je to rozhodně nejnižší úroda za posledních třicet až čtyřicet roků," uvedla tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová. Pravděpodobně se tak v dalším roce dočkáme zdražení potravin.

Obilovin se na jižní Moravě urodilo výrazně méně
Zdroj: ČT Brno

Kromě úbytku zemědělských plodin se jižní Morava bude potýkat také s úbytkem na půdě středních škol. Z třiceti jich tu zůstane jen polovina. Slučování středních škol si v Jihomoravském kraji vyžádalo i řadu protestů. Školy se nejprve sloučily administrativně, následně ale o místo přišla polovina ředitelů. Došlo například ke sloučení Střední průmyslové školy elektrotechnické a Střední školy informačních technologií a sociální péče z Purkyňovy ulice.

Podobně jsou na tom také knihovny. Kvůli škrtům v rozpočtu je jich v Brně méně. Šetřit se bude i v dalších městských organizacích. Dvacetiprocentní snížení městských dotací způsobilo například v Knihovně Jiřího Mahena zrušení čtyř poboček. Další musely omezit svůj provoz.

Ke změnám v organizaci dochází i na úrovni celých měst. V místním referendu v Uherském Hradišti hlasovali letos obyvatelé městské části Jarošov, zda si přejí i nadále zůstat součástí Hradiště. Nakonec se rozhodli pro trvající spojení s městem. Naopak Valašské Meziříčí přijde už příští týden o dvě své dosavadní části - Poličnou a Krhovou.