Politika se v krajích nesla ve znamení rudé a soudů

Jižní Morava – Návrat komunistů k moci a řada starostů nebo radních před soudy – to jsou dva největší fenomény, které zahýbaly politikou ve Zlínském kraji a na jižní Moravě. Politikou na východě Moravy otřáslo také odhalení, že krajský radní Jaroslav Kučera byl podle spisu StB vědomě spolupracujícím agentem.

Odsouzení starostové a zastupitelé

Terezín, Vyškov, Blatnice pod svatým Antonínkem, Zlín – to jsou města a obce, jejichž vrcholní představitelé usedli na lavici obžalovaných. Soudy je uznaly vinnými. Až do soudní síně je přivedla korupce, zpronevěra, porušení povinností při správě majetku nebo zneužití pravomoci.

Starostka Terezína Miroslava Vykydalová (nez.) podle rozsudku soudu obec připravila o miliony a někdejší obec roku dostala do exekuce. Vše způsobil její podpis u nevýhodné smlouvy s rozhodčí doložkou na postavení půdní vestavby na obecním úřadě. Díky rozhodčí doložce totiž mohla stavební firma požadovat po obci milionové penále za zpoždění platby. Vykydalová je zatím nepravomocně odsouzená tříletým vězením s odkladem na pět let.

Terezín se z dluhů dodnes nevzpamatoval. Ročně splácí více než milion, nemá na žádné větší investice a jen půjčka Ministerstva financí zachránila obec z exekuce. Obec také rozprodala velkou část svého majetku - například obecní traktor.

Křeslo se pod vyškovským starostou Jiřím Piňosem (ČSSD) začalo kývat hned na začátku roku 2012, kdy ho policie začala vyšetřovat kvůli jeho dřívějšímu působení v čele vyškovského pivovaru. Nevýhodnou smlouvou měl pivovar připravit o pět a půl milionu. Z funkce proto odstoupil, o půl roku později nad ním soud vynesl odsuzující verdikt. Soudce mu uložil tři roky vězení se čtyřletou podmínkou, navíc musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun. Rozsudek je zatím nepravomocný.

O rok kratší podmínku letos uložil soud také bývalému starostovi Blatnice pod svatým Antonínkem Josefu Vavříkovi. Podobně jako starostka Terezína přivedl obec do exekuce. Zapomněl totiž zaplatit faktury za vícepráce na stavbě obecních bytů za téměř pět milionů korun. Blatnice kvůli tomu musela prodat obecní vinohrad, omezila také školní autobusy. I tak bude obec dluhy splácet ještě dalších sedm let.

Dvouletým nepodmíněným trestem skončila také ostře sledovaná kauza bývalého náměstka zlínského primátora Martina Janečky (dříve ČSSD). Janečka se spolu se svými společníky pokusil uplatit insolvenčního správce Petra Dokládala. Za úplatek 750 tisíc korun měl správce administrativně snížit třicetimilionový dluh, který vymáhal po Janečkově firmě Square Transaction, na šest milionů korun. Dokládal ovšem vše oznámil na policii, v jejíž režii se předání úplatku odehrálo.

Janečka půjde za mříže na dva roky, navíc musí zaplatit 400 tisíc korun. Jako obžalovaný pouze pozastavil svoje členství v ČSSD, odmítl se ale vzdát mandátu zastupitele. Po vynesení verdiktu rezignoval i jako zastupitel.

Komunisté ve vedení krajů

Komunisté v podzimních parlamentních volbách opět posílili a ve Zlínském kraji se dokonce stali součástí koalice. To na východě Moravy vyvolalo vlnu nespokojenosti, Zlíňané dokonce založili občanské sdružení Repelent 21. Iniciativa na sebe nejvíc pozornosti upoutala na posledním jednání zastupitelů, kdy lidé na komunisty stříkali repelentem.

Klidu na východě Moravy nepřidalo ani odhalení ČT, že radní Jaroslav Kučera (KSČM) byl podle spisu StB agentem. Ve spisu sice fyzicky chybí například vlastnoruční slib, v úvodním seznamu dokumentů je ale zaevidovaný pod pořadovým číslem 28. Kučera se hájí, že spolupráci si na něj StB vymyslela. Historici, které ČT oslovila s žádostí o prozkoumání spisu, ale argumentují, že se ve své kariéře nesetkali s takto podrobně vedeným spisem, který by si StB vymyslela.

Zlínsko přispělo do letošního politického dění kromě protikomunistických protestů zajímavými jmény - náměstkem hejtmana se stal bývalý vládce Slušovic František Čuba, senátory zvolili lidé bývalého vicepremiéra Jiří Čunka a podnikatele Tomia Okamuru. Zajímavá osobnost zamířila do Senátu i z Brna - bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.