Rok 2012 poznamenaly tragédie v Chorvatsku a v Lopeníku

Jižní Morava - Obyvatelům jižní a východní Moravy do života vstoupilo také několik tragických událostí. K těm nejsmutnějším momentům, které štáby České televize mapovaly, patří nehoda autobusu brněnské cestovní kanceláře v Chorvatsku a havárie na závodech rallye v Lopeníku.

Sezóna letních dovolených právě začínala, když přišla tragická zpráva z Chorvatska. Na cestě k Jadranu havaroval autobus, který vypravila brněnská cestovní kancelář Atlas Adria. Náraz do dálničních svodidel měl fatální následky. V převráceném autobusu zemřelo 8 lidí.

Návrat čtyř desítek zraněných do vlasti pak sledovala všechna média a přinášela mrazivá svědectví těch, kteří havárii přežili. „Nikdo tam nekřičel, nikdo neplakal, bylo strašné ticho a tma. Připadalo mi, že trvalo asi 40 minut, než přijela záchranka a hasiči. Potom začali vyřezávat lidi z autobusu,“ popsala cestující Milada Braunová.

Milada Braunová

Milada Braunová„My jsme seděly úplně na poslední pětce s kamarádkami a se dvěma holčičkami. Vždycky jsem řekla v Atlas Adria, že chceme dopředu, protože máme malé děti. Letos jsem na to zapomněla, řekla jsem si, že to nějak dopadne. Tak jsme seděly na konci autobusu. Po nehodě jsme si řekly, že od teď budeme slavit narozeniny v den nehody.“


Na závodech rallye ve Zlínském kraji zemřelo letos pět diváků

Smrt bohužel provázela až příliš často taky tuzemské závody rallye. Havárie při zářijové Barum rallye stála život jednoho diváka. V listopadu pak otřásla republikou vůbec nejtragičtější nehoda v historii těchto závodů – v Lopeníku srážku se závodním autem nepřežily čtyři přihlížející dívky. 

Neštěstí vyvolalo otázku, zda mají riskantní závody ve volném terénu vůbec pokračovat. Nakonec federace automobilového sportu zpřísnila pravidla pro jejich pořadatele.

Jižní Moravu potrápil i oheň - s požárem Moravské Sahary hasiči bojovali dva týdny

Největší obava vodohospodářů, povodně, letos region minuly. Zato jiný živel, oheň, řádil víc než dost. V květnu zničil u Bzence skoro dvě stě hektarů borového lesa. Takzvaná Moravská Sahara se během několika dnů skutečně proměnila ve vyprahlou poušť. Byl to největší lesní požár, který země zažila za posledních deset let. Hasiči s ním bojovali dva týdny.

Video Letecké záběry lesního požáru u Bzence
video

Letecké záběry lesního požáru u Bzence